Štrasburk - 736 nově zvolených poslanců a poslankyň Evropského parlamentu se poprvé schází na ustavující schůzi v budově EP ve Štrasburku.
V parlamentu je zastoupeno 160 politických stran a hnutí, které se sdružují do sedmi skupin napříč celým politickým spektrem. Polovina poslanců (49,8 procent) byla zvolena do europarlamentu poprvé.
Až budou europoslanci tento týden hlasovat o rozdělení nejvyšších a vlivných postů v čele Evropského parlamentu, na české zástupce se nejspíš nedostane, napsal zpravodaj ČTK ve Štrasburku.
Na vině je především odchod europoslanců za Občanskou demokratickou stranu z největší politické frakce EPP-ED, jinak také označované jako lidovci.
Lidovecká frakce v Evropském parlamentu je největší poslaneckou skupinou. Kontroluje třetinu ze 736 křesel.
Je jisté, že post předsedy parlamentu bude alespoň polovinu volebního období patřit jí. Spekuluje se o tom, že by po zítřejším hlasování mohl funkci získat někdejší polský premiér Jerzy Buzek.
Pokud by byl zvolen, bylo by to poprvé, kdy by EP předsedal politik z bývalého komunistického bloku. Jerzy Buzek v Evropském parlamentu působil už v předchozím volebním období.
O nominaci na post předsedy parlamentu sváděl boj se stranickým kolegou z Itálie Mariem Maurem. Ten nakonec po dohodě s premiérem Berlusconim svou kandidaturu stáhl.
"Pro mou zemi je to velice důležité. A pro nové členské státy by bylo mé zvolení symbolickým krokem," řekl listu The Financial Times Buzek.
Zajímavostí je, že europoslanci zahájí své zasedání téměř přesně 30 let poté, co se ve Štrasburku sešel první přímo zvolený Evropský parlament.
Někteří poslanci, jako například dosavadní předseda parlamentu Hans-Gert Pöttering, v něm zasedají už od prvních voleb. Ti také dnes na slavnostním večeru k výročí existence parlamentu dostanou pamětní medaili.