EU zakázala dovoz dětské stravy z Číny. Kvůli mléku

Martin Novák Martin Novák, man
26. 9. 2008 8:15
I Evropa se obává nebezpečného melaminu
Čínské mléko nahání v posledních strach.
Čínské mléko nahání v posledních strach. | Foto: Reuters

Brusel - Dneškem začal platit ve všech sedmadvaceti členských zemích Evropské unie - a tedy i v České republice - zákaz dovozu dětské stravy, vyrobené v Číně.

Důvodem jsou obavy z rozšíření nákazy jedovatým čínským mlékem. V Číně už čtyři děti zemřely a dalších více než 50 tisíc se nakazilo závadným mlékem, které obsahovalo nebezpečný melamin. Ten způsobuje u dětí vážné problémy ledvin.

Mluvčí Evropské komise také oznámila, že testům budou podrobeny některé dovážené čínské výrobky, u nichž se může objevit podezření na kontaminaci.

Podle mluvčí ale zatím v EU není znám žádný případ nakažení malého dítěte melaminem z čínského mléka.

Britský řetězec Tesco už včera oznámil, že stahuje z prodeje čínské bonbóny, které obsahují mléko. Čínské mléčné produkty mizí také z obchodů v Jižní Koreji, Singapuru, Austrálii, na Novém Zélandě a na Filipínách.

Čínský premiér Wen Ťia-pao se snažil mírnit obavy světa ve středu v New Yorku, kam přijel na zasedání Valného shromáždění OSN.

Slíbil, že po této aféře se vláda zaměří na hygienu a bezpečnost potravin jako na svoji prioritu a viníci nákazy budou tvrdě potrestáni.

Nákaza pochází převážně ze sušeného mléka, vyrobeného firmou Shijiazhuang Group Co.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy