Mogheriniová připomněla USA, že jaderná dohoda s Íránem je mezinárodní

ČTK ČTK
11. 7. 2017 21:30
Šéfka zahraniční politiky EU Federica Mogheriniová v úterý vzkázala Spojeným státům, že jaderná smlouva s Íránem nepatří jedné zemi, nýbrž mezinárodnímu společenství. Jadernou dohodu Teherán uzavřel v roce 2015 se šesti mocnostmi včetně USA za bývalého prezidenta Baracka Obamy. Jeho nástupce Donald Trump se vůči ní ostře vymezuje.
Šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov
Šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov | Foto: Reuters

Brusel - Evropská unie respektuje rozhodnutí Spojených států přehodnotit jadernou dohodu s Íránem z roku 2015, ale dá Washingtonu jasně najevo, že jde o mezinárodní dohodu schválenou OSN. V Bruselu to v úterý řekla šéfka zahraniční politiky EU Federica Mogheriniová.

"Jaderná smlouva nepatří jedné zemi, patří mezinárodnímu společenství," řekla Mogheriniová na tiskové konferenci po boku ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

"Máme zodpovědnost, abychom zajistili, že bude i nadále uplatňována," dodala.

Jadernou dohodu Teherán uzavřel v roce 2015 se šesti mocnostmi včetně USA za bývalého prezidenta Baracka Obamy.

Írán v ní slíbil, že omezí svůj jaderný program výměnou za uvolnění dlouholetých mezinárodních sankcí.

Americký prezident Donald Trump řekl, že jde o "nejhorší dohodu, která kdy byla uzavřena".

Spojené státy a Saúdská Arábie viní Írán z narušování bezpečnosti v regionu. Teherán naopak Washington a Rijád obvinil z podpory islamistických povstalců.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy