Brusel - Evropská unie chce znemožnit ratingovým agenturám, aby manipulovaly s hodnocením zemí, které čelí finanční krizi, a tím jejich potíže ještě zhoršovaly. Eurokomisař pro otázky vnitřního trhu Michel Barnier hovoří dokonce o možnosti zákazu udílet rating, byť jen za určitých okolností.
Odvolává se na to, že agentury v minulosti reagovaly na hospodářský vývoj v těchto zemích často pozdě a nezřídka měřily dvojím metrem.
Japonský státní dluh se pohybuje na úrovni dvou set procent hrubého domácího produktu již léta, agentura Standard and Poor's se ale odhodlala snížit jeho rating na hodnotu AA- teprve loni v lednu.
Dluh Spojených států se začal blížit hranici 90 procent ještě za předchozího prezidenta George Bushe, agentury zkorigovaly hodnocení USA na AA+ až letos v srpnu.
Řecký dluh přesáhl sto procent HDP již v roce 2000, italský byl na úrovni 120 procent už v roce 1993. Rating Atén však začal padat teprve v roce 2009, italský snížila Standard and Poor's na úroveň A až letos v září.
Ruku v ruce s hedgeovými fondy
Znehodnocení ratingu bylo v případě Řecka, Portugalska či Irska vždy provázeno raketovým nárůstem úroků ze státních dluhopisů, a vzniklo tak podezření, že agentury šly příliš na ruku spekulantům na trzích s cennými papíry, v prvé řadě hedgeovým fondům.
"Zákaz může zabránit tomu, aby rating byl udělen v nevhodný moment a měl tak negativní důsledky pro finanční stabilitu daného státu i destabilizační efekt pro světovou ekonomiku," stojí v dokumentu předloženém Barnierem, z nějž cituje deník Financial Times Deutschland.
Rating má investorům naznačit, jak bezpečné je ukládat peníze do dlupisů vydávaných jednotlivými zeměmi, stejně jako do akcií bank a firem.
Nejvyšší hodnocení AAA měly vždy hospodářsky silné země jako USA, Japonsko, Německo či Francie. Současný řecký rating CCC znamená již velkou pravděpodobnost, že Atény budou muset vyhlásit státní bankrot.
Ještě v roce 2008 přitom agentury hodnotily zemi známkou A, která značí, že Řecko bude s velkou pravděpodobností schopno dostát svým finančním závazkům.
Astronomický nárůst úroků
Už následující rok začal ale rating Řecka padat a zároveň rostly i úroky ze státních dluhopisů. V červenci 2009 byly ještě na velmi nízké hladině 1,78 procenta. Když ale agentura Fitch snížila o pět měsíců později Aténám rating z úrovně A- na BBB+, stouply úroky z dvouletých řeckých obligací v lednu 2010 na 3,47 procenta.
A po dalším snížení ratingu na úroveň BB+, k němuž se v dubnu téhož roku odhodlala Standard and Poor's, vzlétly úroky během dalších čtyř měsíců na 9,73 procenta. Letos v červenci dosáhly astronomických 26,65 procenta.
Řecká vláda sice za posledních šestnáct měsíců přijala v několika vlnách sérii úsporných opatření, v boji se zadlužením je ale bezmocná - také díky neustále se zvyšující úrokům počítaných z dluhopisů. Nic to nemění na skutečnosti, že za své zadlužení si Atény mohou z velké části samy, a to kvůli nezodpovědné rozpočtové politice.
Na trhu s komplexními finančními produkty, které jsou na obligace nejrůznějším způsobem navázány, vydělaly hedgeové fondy miliardy.
Kromě Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy (ESMA), od ledna letošního roku vybaveného novými pravomocemi, hodlá EU nasadit do boje s "americkými ratingovými obry" svou vlastní agenturu. A jejich činnost náležitě regulovat.
Podle Barniera, který definitivní podobu svého návrhu předloží unii k diskusi v listopadu, by ratingové agentury měly být kupříkladu povinny vydávat svá pravidelná hodnocení každých šest měsíců a ne jednou za rok. Předkládána by navíc měla být až poté, co se zavřou burzy, respektive hodinu předtím, než se na nich začne obchodovat.
ESMA by měla mít navíc právo hodnocení "zakázat", pokud by se týkalo zemí, které zrovna jednají o půjčce od Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky.