EU čeká klíčový summit, řecký premiér ale zůstane doma

Radim Klekner Radim Klekner
24. 6. 2012 15:11
Řecko chce zmírnit podmínky oddlužení země, proti je hlavně Německo
Řecký premiér těsně po oznámení volebních výsledků sliboval, že dohody s EU dodrží
Řecký premiér těsně po oznámení volebních výsledků sliboval, že dohody s EU dodrží | Foto: Reuters

Atény - Nový řecký premiér Antonis Samaras se nezúčastní klíčového summitu Evropské unie, který se koná příští čtvrtek a pátek v Bruselu.

Schůzku, na níž se má mimo jiné jednat o úsporných opatřeních, k nimž se před časem zavázala vláda v Aténách, mu totiž "zakázal" jeho ošetřující lékař.

Samaras, jenž do svého úřadu nastoupil ve středu, podstoupil v sobotu operaci sítnice.

"Cestu do sídla EU nemůže premiér podstoupit ani na palubě letadla, ani v automobilu," sdělil televizní stanici Mega ředitel Attické všeobecké nemocnice v Aténách Panagiotis Theodosiadis.

Řecko bude proto na summitu zastupovat nový ministr zahraničí a druhý muž vládní Nové demokracie Dimitris Avramopulos. Do Bruselu nepocestuje ani ministr financí Vasilis Rapanos, odstupující šéf řecké centrální banky, blízký Panhelénskému socialistickému svazu (PASOK).

Tomu se pro změnu v pátek udělalo krátce před inaugurací vládního kabinetu nevolno a musel být hospitalizován. Nahradí jej rezortní šéf přechodné vlády, která se ujala úřadování po nezdařených parlamentních volbách z 6. května, Jorgos Zannias.

Květnové volby skončily bez jasného vítěze a musely být opakovány minulou neděli 17. června.

Krátce po oznámení jejich předběžných výsledků, kdy se stalo zřejmé, že Nová demokracie tentokrát bude mít se svým odvěkým soupeřem, socialisty, většinu, konzerativec Samaras oznámil, že dodrží podmínky postupného oddlužení země, na nichž se s EU v březnu dohodl úřednický kabinet Lukase Papadimose.

Již v pondělí ale vítěz voleb otočil a naznačil, že bude naopak usilovat o jejich zmírnění. Vyvolal tím velkou bouři nevole zejména v Německu, které na svých bedrech nese jako hlavní poskytovatel úvěrů ze všech členských států unie největší tíhu současné krize v eurozóně.

Trojka odloží cestu do Atén

Kancléřka Angela Merkelová již také oznámila, že žádné zmírnění podmínek, za nichž má Řecko srazit do poloviny roku 2014 svůj rozpočtový deficit pod tři procenta HDP, nepřipadá v úvahu.

"To nejdůležitější, co premiéra Samarase nyní čeká, je rychlá realizace dohodnutého programu a ne vyptávání se, co by mohli pro Řecko udělat druzí," zdůraznil spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble.

Nová řecká vláda naznačila, že by termín, k němuž má být rozpočtový schodek snížen na požadovanou úroveň, ráda posunula o dva roky.

Navíc chce prodloužit dobu, po níž mají nezaměstnaní v Řecku nárok na podporu v nezaměstnanosti z 12 na 24 měsíců a hodlá též zmírnit tempo propouštění ve státním sektoru, jenž by v příštích třech letech měl přijít o 150 tisíc z celkového počtu 1,1 milionu zaměstnanců.

Na summitu 28. a 29. června chce Německo dosáhnout ale především dohody o fiskálním paktu a bankovní unii, které pokládá za základní prostředky, jak přemoci dluhovou krizi v EU. Francouzský prezident Francois Hollande naopak trvá na rychlých prorůstových opatřeních, předpokládajících mimo jiné vyšší zaměstnanost ve státním sektoru.

Řecku hrozí, že pokud nedostane další tranši z balíku finanční pomoci dohodnuté s EU, nebude mít v létě na výplaty státních zaměstnanců.

V pondělí měla do Atén přicestovat "trojka" sestávající se ze zástupců unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu, aby posoudila, zda je možné podmínky snižování řeckého deficitu nějakým způsobem upravit. 

V neděli odpoledne ovšem oznámila, že svůj odlet do Atén posune na pozdější termín a počká nejdříve na výsledky summitu. 

 

Právě se děje

Další zprávy