Erdogan: od Němců jsem čekal víc

bh
16. 4. 2007 11:17
Děláte pro nás v EU málo, vzkázal Merkelové
Erdogan by chtěl, aby byla Merkelová advokátkou Ankary. Měla by Turecko podpořit na cestě do EU.
Erdogan by chtěl, aby byla Merkelová advokátkou Ankary. Měla by Turecko podpořit na cestě do EU. | Foto: Reuters

Tureckému premiérovi Recepu Tayyip Erdoganovi se nelíbí vlažné postoje Němců. Málo se nás v unii zastáváte, vzkázal o víkendu v Německu kancléřce Angele Merkelové.

Své hostitelce ještě před nedělním setkáním Erdogan připravil  studenou sprchu. Týdeník Der Spiegel s ním totiž s předstihem zveřejnil rozhovor. A v něm byl turecký premiér nebývale nediplomatický a ostrý.

"Abych byl upřímný, čekal jsem od Německa více. Přáli bychom si jasnou představu o datu vstupu do EU, cestovní mapu a kalendář vyjednávání," řekl prestižnímu týdeníku. Podle něj udělali Němci také "velkou chybu", když Turecko jako kandidáta na vstup do EU nepozvali do Berlína na nedávné padesátiny unie.

Po setkání v Hannoveru ale Erdogan hýřil optimismem. "Přeci nemohu urážet dámu," řekl k rozhovoru pro Spiegel s tím, že došlo k překladatelské chybě.

Kancléřka slíbila, že jednání rozhýbe

Důvodů k optimismu měl Erdogan víc než dost. Od Merkelové se sice nedočkal otevřené podpory, kancléřka nicméně připustila otevření dalších dvou kapitol ve vyjednávacím maratonu. Částečné zablokování jednání o vstupu Turecka do EU přitom Ankara od začátku kritizuje. Podle Turků nemá kauza neuznání Kypru nic společného s EU.

Podle diplomatických zdrojů Erdogan také ostře protestovat proti chystanému zákonu o popírání genocidy, který by měl platit v celé Evropské unii. Týká se především masakrů Arménů v letech 1915-17.

Jenže ty Ankara nikdy neuznala a mluví pouze o tragických válečných událostech. Turecku tak hrozí, že se jeho oficiální historiografie ocitne v unii mimo zákon.

Berlín vzkazuje: učte se německy!

Francie loni v říjnu přijala zákon proti popírání genocidy. Desetitisíce Turků vyšly do ulic.
Francie loni v říjnu přijala zákon proti popírání genocidy. Desetitisíce Turků vyšly do ulic. | Foto: Reuters

Právě spor o genocidu by přitom podle tureckého deníku Sabah mohl způsobit největší roztržku v turecko-německých vtazích.

Trnem v oku je tureckému premiérovi také německý přistěhovalecký zákon. Ten totiž vyžaduje základní znalosti němčiny ještě před přestěhováním se do Německa. Jinými slovy: manželky německých Turků, které se v Německu v současnosti domluví spíš výjimečně, se musí začít učit německy.

 

 

Právě se děje

Další zprávy