Tureckému premiérovi Recepu Tayyip Erdoganovi se nelíbí vlažné postoje Němců. Málo se nás v unii zastáváte, vzkázal o víkendu v Německu kancléřce Angele Merkelové.
Své hostitelce ještě před nedělním setkáním Erdogan připravil studenou sprchu. Týdeník Der Spiegel s ním totiž s předstihem zveřejnil rozhovor. A v něm byl turecký premiér nebývale nediplomatický a ostrý.
"Abych byl upřímný, čekal jsem od Německa více. Přáli bychom si jasnou představu o datu vstupu do EU, cestovní mapu a kalendář vyjednávání," řekl prestižnímu týdeníku. Podle něj udělali Němci také "velkou chybu", když Turecko jako kandidáta na vstup do EU nepozvali do Berlína na nedávné padesátiny unie.
Po setkání v Hannoveru ale Erdogan hýřil optimismem. "Přeci nemohu urážet dámu," řekl k rozhovoru pro Spiegel s tím, že došlo k překladatelské chybě.
Kancléřka slíbila, že jednání rozhýbe
Důvodů k optimismu měl Erdogan víc než dost. Od Merkelové se sice nedočkal otevřené podpory, kancléřka nicméně připustila otevření dalších dvou kapitol ve vyjednávacím maratonu. Částečné zablokování jednání o vstupu Turecka do EU přitom Ankara od začátku kritizuje. Podle Turků nemá kauza neuznání Kypru nic společného s EU.
Podle diplomatických zdrojů Erdogan také ostře protestovat proti chystanému zákonu o popírání genocidy, který by měl platit v celé Evropské unii. Týká se především masakrů Arménů v letech 1915-17.
Jenže ty Ankara nikdy neuznala a mluví pouze o tragických válečných událostech. Turecku tak hrozí, že se jeho oficiální historiografie ocitne v unii mimo zákon.
Berlín vzkazuje: učte se německy!
Právě spor o genocidu by přitom podle tureckého deníku Sabah mohl způsobit největší roztržku v turecko-německých vtazích.
Trnem v oku je tureckému premiérovi také německý přistěhovalecký zákon. Ten totiž vyžaduje základní znalosti němčiny ještě před přestěhováním se do Německa. Jinými slovy: manželky německých Turků, které se v Německu v současnosti domluví spíš výjimečně, se musí začít učit německy.