Paříž - Automatický přepravní modul Evropské vesmírné agentury Johannes Kepler zakončil svou misi řízeným pádem do Tichého oceánu.
Družice splnila důležitou úlohu. Dovezla na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) asi sedm tun zásob a vybavení.
Kromě toho byl Kepler využíván pro úpravy a zvyšování oběžné dráhy stanice. 2. dubna například zařídil úhybný manévr kosmické stanice tak, aby se snížilo riziko kolize s kosmickým smetím.
Posledním důležitým úkolem satelitu bylo výrazně zvýšit oběžnou dráhu komplexu. Povedlo se to během série tři korekčních manévrů, které ESA provedla 12, 15. a 17. června.
ISS díky tomu vystoupila do výšky 380 kilometrů nad zemský povrch.
"V průběhu mise zásobovací družice ATV Johannes Kepler navštívily kosmickou stanici celkem dva americké raketoplány a japonská nákladní loď HTV stejně jako dvě ruské lodi Progress a pilotovaná kabina Sojuz. Tento čilý provoz u stanice vyžadoval opakované úpravy její oběžné dráhy, které byly povětšinou realizovány pomocí motorů ATV, píše se na stránkách Evropské kosmické agentury."
Kepler byl nicméně důležitý i při své cestě do záhuby. Z ISS totiž odvezl i odpadky. Nepotřebného harampádí se na ISS nashromáždilo 1,2 tuny.
Většina nepotřebného vybavení shořela spolu s větší částí desetitunového Keplera v zemské atmosféře, zbytek dopadl na dno Tichého oceánu.
Některé aspekty řízeného zániku dosud nejsou zcela přesně prozkoumány, proto byly poslední okamžiky družice zaznamenány do speciální "černé skříňky". Zařízení RBR (Reentry Breakup Recorder) provádělo do poslední chvíle nejrůznější měření a nakonec se z rozpadajícího stroje katapultovalo.
Z výšky zhruba osmnácti kilometrů pak v úterý ve 22:41 SELČ odvysílalo získané informace pomocí družicového telekomunikačního systému Iridium. To byl vlastně Keplerův poslední telefonát domů.