Demonstranti vnikli do švédské ambasády v Bagdádu, založili tam požár

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 7. 2023 23:16
Kvůli další protestní akci před iráckou ambasádou ve Švédsku, jejíž pořadatel hrozil pálením koránu, se strhla diplomatická bouře mezi Stockholmem a Bagdádem. Akci švédské úřady povolily s odkazem na svobodu slova. Její dva účastníci nakonec korán nespálili, ale pošlapali ho, informovala agentura Reuters.
Protesty v Bagdádu.
Protesty v Bagdádu. | Foto: Reuters

Na protest vůči shromáždění ve čtvrtek demonstranti v Bagdádu přes úsvitem vnikli do areálu švédské ambasády a založili tam menší požár. Irácká vláda pohrozila přerušením styků se Švédskem a vypověděla ze země švédskou velvyslankyni. Akci odsoudilo také Turecko, Írán a vůdce libanonského hnutí Hizballáh.

Stovky lidí, zejména příznivců iráckého šíitského duchovního Muktady Sadra, nad ránem pronikly do areálu švédské ambasády v Bagdádu. Na záběrech zveřejněných na sociálních sítích bylo vidět, jak desítky mužů přelézají plot kolem velvyslanectví. Výtržníci vnikli i do budovy. Personál švédského velvyslanectví, stejně jako finského, které leží v těsném sousedství, byl včas evakuován a nikomu se nic nestalo, uvedla televize Al-Džazíra.

Stockholm obvinil irácké úřady z nedbalosti, protože nedokázaly diplomatickou misi ochránit. Ministr zahraničí Tobias Billström útok na ambasádu označil za "zcela nepřijatelný" a povolal si iráckého chargé d'affaires. Útok na švédskou ambasádu odsoudily také Spojené státy, podle kterých irácké bezpečnostní složky měly incidentu zabránit.

Rovněž české ministerstvo zahraničí útok na budovu ambasády odsoudilo. "Ostře odsuzujeme opakované útoky na velvyslanectví Švédska v Bagdádu. Narušení bezpečnosti a integrity diplomatických zastoupení je nepřijatelné a jde o zodpovědnost hostující země," uvedla česká diplomacie na twitteru.

Výtržnosti na švédské ambasádě v Bagdádu odsoudila také Evropská unie, která vyzvala k ochraně diplomatických misí v Bagdádu. "Očekáváme rychlé přijetí nezbytných bezpečnostních opatření ze strany iráckých úřadů, aby se zabránilo dalším incidentům, a pohnání pachatelů tohoto útoku k odpovědnosti," uvedla EU. "Doufáme v rychlý návrat k normálu ve vztazích mezi Irákem a Švédskem, uvádí se též v krátkém prohlášení.

Vyšetříme to, slíbil Irák

Irácké ministerstvo zahraničí slíbilo, že událost pečlivě vyšetří. Irácká vláda ale současně pohrozila přerušením diplomatických styků se Švédskem, pokud švédské úřady znovu umožní veřejné pálení koránu. Ještě před zahájením protestu ve Stockholmu Bagdád oznámil, že Irák musí opustit švédská velvyslankyně Jessica Svärdströmová; Iráčané zároveň povolali zpět do vlasti svého diplomatického zástupce ve Švédsku.

Bagdád se rovněž rozhodl odebrat švédské telekomunikační firmě Ericsson licenci, která jí umožňuje podnikat v Iráku, informovala agentura Reuters.

Akci před iráckou ambasádou ve Stockholmu dnes odsoudilo několik muslimských zemí. Na protest proti znesvěcování koránu si švédského velvyslance Mattiase Lentze předvolalo íránské ministerstvo zahraničí. Podle agentury Reuters o tom informovala místní média. Turecko protestní shromáždění označilo za "opovrženíhodný útok na korán" a turecké ministerstvo zahraničí Švédsko vyzvalo, aby přijalo rázná opatření, pomocí nichž by tomuto "zločinu z nenávisti" zabránilo.

Ke stažení velvyslanců ze Švédska a vyhoštění švédských diplomatických zástupců dnes vyzval arabské a muslimské země také vůdce libanonského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh. Írán toto šíitské hnutí otevřeně podporuje v jeho boji proti Izraeli, který Teherán považuje za nepřátelský stát.

Irácký uprchlík Salwan Momika dnes původně plánoval před iráckým velvyslanectvím ve Stockholmu stejně jako v červnu pálit výtisk koránu a také iráckou vlajku. Červnová akce vyvolala v Iráku i v dalších převážně muslimských zemích protesty. Momika, jehož některá média označují za křesťana, dnes korán spolu s iráckou vlajku a fotografiemi Sadry a íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího pouze pošlapal. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na svědky. Desítky lidí a také novinářů akci dvou osob přihlížely zpoza policejních zábran.

 

Právě se děje

Další zprávy