Dánsko bude dotovat příměs do krmení, která u krav snižuje emise metanu

ČTK ČTK
15. 4. 2024 20:47
Dánsko bude dotovat příměs do krmení, která u krav snižuje emise metanu

Dánsko ve snaze splnit své ambiciózní klimatické cíle bude zemědělcům dotovat zvláštní příměs do krmení, která u dobytka snižuje emise metanu až o 30 procent. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na prohlášení vlády v Kodani.

Dánsko, které je významným producentem mléka a mléčných výrobků, by se mohlo stát první zemí na světě, která stanoví cenu za zemědělské emise, mezi než patří také metan. Ten je přirozeným vedlejším produktem trávení u krav a jiných přežvýkavců, přičemž v porovnání s oxidem uhličitým (CO2) jde o 30krát mocnější skleníkový plyn.

Severská země se zavázala snížit emise do roku 2030 o 70 procent v porovnání s úrovní v roce 1990. Podle dánského klimatického institutu Concito je více než polovina dánské půdy zemědělsky obdělávána a zemědělství se na uhlíkových emisích v zemi podílí přibližně jednou třetinou.

Vláda schválila vyčlenění 518 milionů dánských korun (1,76 miliardy korun) na financování příměsí do krmiva s tím, že krok by měl snížit o 30 procent emise metanu u 550 tisíc dojnic v zemi.

 

Právě se děje

Další zprávy