Oběťmi jsou desetiletá dívka z jihočínské provincie Kan-su a pětatřicetiletý muž z východočínské provincie Ťiang-si. Jak uvedl mluvčí WHO Roy Wadia, oba podlehli nemoci již minulý měsíc. Měli zároveň stejné příznaky - vysokou horečku a zápal plic. Před nimi zemřely na stejnou nemoc tři ženy, dvě z centrální provincie An-chuej a jedna ze severní provincie Liao-ning. Uvedla to agentura BBC.
O případech ptačí chřipky v Turecku se dočtete ZDE
Čína již v pondělí oznámila osmý případ onemocnění ptačí chřipkou na svém území. Pacientem je šestiletý chlapec, který leží v kritickém stavu v nemocnici.
Nebezpečí? Zatím jen přímý kontakt s ptáky
Čínské ministerstvo zemědělství současně oznámilo, že jen v provincii Guizhou letos v důsledku ptačí chřipky uhynulo 16 000 křepelek. Úřady poté nařídily utracení dalších 42 000 kusů drůbeže, aby předešly rozšíření nákazy.
V současné době je většina případů výskytu ptačí chřipky u lidí způsobena přímým kontaktem postižených s nakaženou drůbeží. Vědci se ovšem obávají, že smrtelný virus H5N1 by mohl zmutovat do formy přenosné přímo mezi lidmi.
Čínská drůbež hrozbou
Podle některých expertů by roznětkou pandemie ptačí chřipky u lidí mohlo být právě propuknutí nemoci v Číně. Čína má největší světovou populaci drůbeže, přičemž mnozí z ptáků jsou chováni ve velice primitivních podmínkách v blízkém kontaktu s lidmi.
PŘEČTĚTE SI: Virus H5N1 zabíjí už přes dva roky
Podle BBC čínské ministerstvo zdravotnictví uznává, že systém chovu drůbeže v zemi není v pořádku. Pokud jde o nedávná úmrtí lidí, je prý na vině i nedostatečný dohled a špatná informovanost o nových případech ptačí chřipky u drůbeže.
Podle deníku China Daily jsou jen dvě třetiny okresních nemocnic součástí monitorovacího systému ptačí chřipky. Onemocnění lidí ptačí chřipkou bývá navíc často diagnostikováno jako zápal plic. Lékaři tím přichází o čas potřebný k léčbě.