reklama
 
 

Dalajláma otevřel velký buddhistický chrám ve Francii

22. 8. 2008 13:06
Tibetskému vůdci dělala společnost prezidentova choť

Paříž - Tibetský duchovní vůdce dalajláma dnes na jihu Francie slavnostně otevřel velký buddhistický chrám.

Svatostánek Lerab Ling nedaleko města Montpellier je postaven v typicky tibetském stylu a jde o jeden z vůbec největších buddhistických chrámů v Evropě.

Uvnitř je sedmimetrová pozlacená socha Buddhy.

Dalajláma jej slavnostně inauguroval za přítomnosti první dámy Francie Carly Bruniové. Ceremoniál však trochu pokazil hustý déšť.

Exilový vůdce Tibeťanů tak zakončil svou návštěvu Francie, během níž kritizoval čínskou politiku v oblasti lidských práv a rovněž uvedl, že 18.srpna čínští vojáci na východě Tibetu stříleli do demonstrantů.

"Obávám se, že po olympiádě vláda v Pekingu znovu přitvrdí svoji kontrolu nad Tibetem. A že plánuje přesun dalších etnických Číňanů, aby ještě více snížila podíl Tibeťanů mezi místním obyvatelstvem," prohlásil držitel Nobelovy ceny míru za rok 1989.

Jeho návštěva se uskutečnila krátce poté, co se francouzský prezident Nicolas Sarkozy zúčastnil v Pekingu zahájení Letních olympijských her.

Při této příležitosti Sarkozy předal čínským představitelům seznam politických vězňů s výzvou k jejich propuštění.

Prezident původně plánoval, že se s dalajlámou ve Francii setká, ale nakonec tak neučinil. Vysloužil si tím kritiku protibetských aktivistů a skupin.

Čtěte také: Sarkozy v Pekingu: Čtvrtina lidstva se nebojkotuje


 

autor: man | 22. 8. 2008 13:06

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama