Berlín/Peking - Až do zítřka měl v Mnichově probíhat německo-čínský dialog o právním státě, v němž se Berlín snaží čínský režim pomalými krůčky školit v tom, co pro Evropany právo vlastně znamená.
Jenže v závěru víkendu přišla z Pekingu suchá zpráva: nikdo nepřijede. Oficiálním důvodem byly sice "technické problémy", nešlo ale utajit, že za čínským krokem je především protest proti nedělní návštěvě dalajlamy přímo v berlínské pracovně kancléřky Angely Merkelové.
Během hodinové schůzky kancléřka dalajlamu ujistila, že dbá o kulturní identitu Tibetu, řekl novinářům mluvčí německé vlády. Dalajlama pak po svém tiskovém atašé pochválil "staré přátelství" Německa.
Čína proti návštěvě vůdce tibetských buddhistů protestovala již minulý týden.
V úterý si Peking pozval "na kobereček" německého velvyslance v Číně a důrazně mu připomenul, že dalajlama není pro Číňany žádným duchovní vůdcem, ale politickým agitátorem a separatistou.
"Čínské rozladění může spočívat také v tom, že se Peking bojí, že by se dalajlama mohl po přijetí v Berlíně stát hodným oficiálního pozvání v celé EU," napsal dnes ve svém komentáři deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Není to ostatně poprvé, co musela Čína reagovat na iniciativy kancléřky se skřípěním zubů.
Před několika týdny se Merkelová v Pekingu sešla s čínskými novináři, mezi nimiž nechyběli ani ti, které režim šikanuje.