Foto: Netradiční cyklostezky v Belgii. Projedete se "skrz" rybník i v korunách stromů

Foto: Netradiční cyklostezky v Belgii. Projedete se "skrz" rybník i v korunách stromů
Betonová stezka, která protíná hladinu rybníků Bokrijk v přírodní rezervaci De Wijers, měří 212 metrů, široká je tři metry a v jejím nejnižším bodě má dospělý člověk vodní hladinu ve výšce očí.
Stezka byla otevřena před pěti lety. Vedení rezervace chtělo rybníky přemostit, v soutěži ale vyhrál alternativní nápad. Ten se okamžitě stal jednou z hlavních atrakcí Belgie.
Samotný přejezd přes rybníky Bokrijk i navazující cyklostezky jsou dobře uzpůsobeny lidem s omezením pohybu.
Pohled na vodní hladinu z úrovně očí umožňuje pozorovat místní ptactvo z nového úhlu. Speciální tunely pod betonovou konstrukcí zároveň umožňují vodním živočichům nerušeně se mezi rybníky pohybovat.
Foto: Milan Jaroš
Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
19. 6. 2021 20:56
Malé království na západním okraji Evropy patří mezi známé mekky kontinentální cyklistiky. Ve své snaze propojit krajinu s pohybem na kole šla ale Belgie dál, než jsou "jen" klasické cyklostezky. V provincii Limburg na východě země můžete ve stejný den přejet přes rybník, zatímco máte hladinu ve výšce očí, a pak vyšlapat několik metrů nad zem a užívat si jízdu přímo v korunách stromů.
 

Právě se děje

před 38 minutami

Černošický úřad nepřeruší řízení ke střetu zájmů Andreje Babiše

Černošický městský úřad nebude přerušovat řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Informoval o tom na svém webu. Babiš podal na městský úřad žalobu na ochranu před nezákonným zásahem, požaduje zastavení přestupkového řízení. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí Krajského soudu v Praze Hany Černé však žaloba nemá odkladný účinek a je na úvaze žalovaného, zda bude v řízení pokračovat, či vyčká na výsledek soudního řízení. Černošický úřad se rozhodl řízení nepřerušovat.

"Městský úřad, odbor přestupků, dospěl k závěru, že na základě podané žaloby nebude zahájené řízení přerušovat. Z důvodu předběžné opatrnosti (snížení rizika stížnosti či žaloby na nesprávný úřední postup) nebude městský úřad, odbor přestupků, zveřejňovat ani poskytovat text žaloby podané žalující stranou ke Krajskému soudu v Praze," stojí na webových stránkách úřadu.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž premiér porušuje zákon tím, že ovládá média. Babiš střet zájmů dlouhodobě odmítá. Uvádí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti, které jsou do něj začleněné.

Městský úřad v předchozím obdobném řízení Babišovi v roce 2019 uložil pokutu 200 000 korun. Středočeský krajský úřad jako odvolací orgán však řízení zastavil, střet zájmů se podle něj neprokázal. Letos v lednu se na černošický úřad opět obrátila Transparency International s tím, že disponuje novými důkazy ve věci. Černošice proto zahájily nové přestupkové řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy