V posledních šesti týdnech využili možnosti eutanazie ve Švýcarsku čtyři občané Spojeného království.
Celkem využilo eutanazie u curyšské společnosti Dignitas již 54 Britů, uvedla dnes britská skupina Dignity in Dying, která
hájí právo pacientů na zvolení bezbolestné a důstojné smrti.
Stovky dalších čekají
Na čekací listině kliniky společnosti Dignitas je dalších 800 Britů, do konce roku by jich mohlo být o asi 200 více, uvádí Dignity in Dying.
Tato skutečnost podle aktivistů skupiny ukazuje, že je v Británii potřeba jednat o novém zákoně, který by eutanazii v nějaké formě legalizoval po vzoru Švýcarska, Belgie nebo Nizozemska.
Infobox
PŘEČTĚTE SI
Společnost Dignitas vznikla ve Švýcarsku v roce 1998 a její heslo zní "Žít hrdě - Umírat hrdě." Uvádí, že pomohla zemřít už mnoha stovkám pacientů. Dvě třetiny z nich přijeli do Švýcarska zemřít ze zahraničí.
Pacient, který si přeje zemřít, je v sídle společnosti ubytován a několikrát dotázán, zda je jeho rozohnduít ukončit život skutečně nezvratné. Podmínkou je, aby si smrtící pilulku vložil do úst sám.
Proti této praxi vystupuje v zemi Křesťansko-demokratická strana.Podle jejích předáků hrozí, že se stane Švýcarsko centrem "sebevražedné turistiky."
V České republice je eutanazie zakázaná. V srpnu se však objevila polemika o výkladu vyhlášky ministerstva zdravotnictví, která počítá s nutným souhlasem pacienta s jeho léčbou, což se dá podle některých odborníků prý chápat jako státem uznaná "nepřímá" eutanazie.
Ministerstvo zdravotnictví tento výklad odmítlo.
Legální eutanázie ? V Nizozemsku
Ve většině zemí je eutanazie ilegální. Tolerantní postoj k ní převládá v Belgii, Švýcarsku a Kolumbii. Krátkodobě byla povolená v americkém státě Oregon a v australském Severním teritoriu.
Od dubna 2001 je povolena v Nizozemsku.