Cirkus bude. I opera. Turkmenistán zrušil jejich zákaz

man
22. 1. 2008 10:22
Země se po smrti diktátora Turkmenbašiho pomalu mění
Turkménská firma Gulzaman, která se zabývá návrhářstvím a designem oděvů, uspořádala na začátku roku módní přehlídku v Ašgabadu. Podobné "výstřednosti" zesnulý diktátor Turkmenbaši neviděl rád.
Turkménská firma Gulzaman, která se zabývá návrhářstvím a designem oděvů, uspořádala na začátku roku módní přehlídku v Ašgabadu. Podobné "výstřednosti" zesnulý diktátor Turkmenbaši neviděl rád. | Foto: Reuters

Ašgabat - Turkmenistán udělal další krok, kterým se vzdálil časům bizarní diktatury prezidenta Saparmurata Nijazova alias Turkmenbašiho.

Nový prezident Kurbanguly Berdymuchamedov, který stanul v čele země po smrti Nijazova na konci roku 2006, zrušil zákaz provozování cirkusu, opery a baletu.

Zároveň vyslovil souhlas s tím, aby se v hlavním městě Ašgabatu začalo stavět nové kino.

"Éra renesance"

Jeho předchůdce cirkus, operu i balet zrušil s tím, že jsou "neturkménské".

"Dnes začíná v naší zemi nová éra. Éra renesance," řekl Berdymuchamedov v televizi.

Přečtěte si:

Nový prezident také dříve mimořádně izolovanou zemi otevírá světu. Na konci loňského roku legalizoval přítomnost zahraničních investorů v zemi.

Turkménský prezident Berdymuchammedov se nedávno setkal s předsedou Evropské komise José Barrosem (na snímku) i americkým prezidentem Georgem Bushem
Turkménský prezident Berdymuchammedov se nedávno setkal s předsedou Evropské komise José Barrosem (na snímku) i americkým prezidentem Georgem Bushem | Foto: Reuters

Cizinci si tak mohou v Turkemnistánu poprvé bez problémů kupovat půdu, továrny či podíly ve firmách. Země sousedící s Íránem je atraktivní zejména díky obrovským zásobám zemního plynu.

Malý Stalin

Nijazov vytvořil v Turkmenistánu nejtvrdší diktaturu na území bývalého SSSR a kult jeho osobnosti si příliš nezadal s někdejším oslavováním Stalina.

Nechal si říkat Turkmenbaši (Otec Turkménů) a ulice měst byly plné jeho obrazů, plakátů a soch. Jedna z nich - pozlacená - se na podstavci otáčela za sluncem.

Paláce si obkládal zlatem a mramorem, jeho tvář byla na lahvích s vodkou, letadlech státních aerolinií a také jako logo v rohu obrazovek při vysílání státní televize.

Turkmenbaši vládl zemi jedenadvacet let až do své smrti v prosinci 2006. Od roku 1985 byl ještě v dobách SSSR prvním tajemníkem místní komunistické strany.
Turkmenbaši vládl zemi jedenadvacet let až do své smrti v prosinci 2006. Od roku 1985 byl ještě v dobách SSSR prvním tajemníkem místní komunistické strany. | Foto: Aktuálně.cz

Nijazovova čtyřsetstránková kniha Ruchnama, která měla být "duchovním vodítkem" Turkmenů, se povinně předčítala ve školách a každý ji musel mít na pracovišti.

Prezident dokonce změnil názvy dnů a měsíců, takže například pondělí se nazývalo turkmenbaši.

Vyhlásil zákaz nošení dlouhých vlasů u mužů, a každý, kdo chtěl uzavřít sňatek s cizím státním příslušníkem, musel zaplatit poplatek padesát tisíc dolarů.

Berdymuchamedov už odstranil tvář Turkmenbašiho z loga státní televize a zmizí také z většiny nově vytištěných bankovek. 

 

Právě se děje

Další zprávy