Čínská policie má zákaz týrat zadržené

pev, ČTK
27. 7. 2006 17:15
Šanghaj - Bití, svazování či nezákonné používání zbraní by mělo být na čínských policejních služebnách minulostí.
Demonstrace k 7. výročí zahájení perzekucí praktikujících Falun Gongu se nekonala jen v Praze, ale například také před budovou Evropské Rady v Bruselu.
Demonstrace k 7. výročí zahájení perzekucí praktikujících Falun Gongu se nekonala jen v Praze, ale například také před budovou Evropské Rady v Bruselu. | Foto: Reuters

Lidé zadržení čínskou policií se údajně od čtvrtka nemusí obávat, že by proti nim bylo při výslechu použito nepřiměřených metod.

Vyplývá to ze směrnice vydané čínskou vládou, která přesně definuje týrání a podle které by se měli policisté podobnému jednání vyhnout.

Impuls k vydání příkazu přineslo podle agentury AP rozhodnutí provinčního soudu, že na doznání vynucené mučením, obelháním, či jiným nátlakem nebude brán zřetel. 

Směrnice se objevila na internetových stránkách čínské vlády. Mezi formy mučení zahrnuje bití, svazování, odepírání stravy, vystavování zimě, horku či ostrému světlu a nezákonné používání policejních zbraní a dalších nástrojů se záměrem vynutit od zadrženého přiznání.

Kromě výše zmíněných činů je od čtvrtka trestné také přímé či nepřímé navádění druhých, aby týrali zadrženého.

Jak potrestat sadistu?

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

Přečtěte si:

  • Dodržujte práva,vyzvala Merkelová Číňany
  • Čína a lidská práva? Nic nového
  • Čína přehodnocuje postoj k trestu smrti

V definici však není zahrnuto zabraňování spánku - to je přitom podle organizací zabývajících se lidskými právy mezi krutými čínskými policisty velmi populární.

Navíc se předpokládá, že vyšetřování případu mučení začne až ve chvíli, kdy dojde ke zranění a smrti vyslýchaného. Ani v takovém případě však není jisté, že bude viník pykat. Směrnice totiž neupravuje ani podobu případného trestu.

Nové nařízení však přese všechny nedostatky přináší oproti dosavadnímu stavu alespoň určitou změnu k lepšímu. Čínský parlament sice už loni přijal zákon zakazující mučení pod pohrůžkou přísného trestu, žádným způsobem v něm však nespecifikoval, co si pod pojmem mučení může čínský policista či běžný smrtelník představit.

Vyšetřování brutálního jednání s následkem zranění či smrti, jak zde bylo mučení přiblíženo, se tak mohlo v mnoha případech řádně komplikovat.

Číňané sedí za svá doznání, mnohdy však neprávem

V Číně je vězněno více než 1,5 milionu lidí. Kolik z nich sedí za mřížemi neprávem?
V Číně je vězněno více než 1,5 milionu lidí. Kolik z nich sedí za mřížemi neprávem? | Foto: Aktuálně.cz

Právníci zabývající se obhajobou novou čínskou směrnici uvítali. Dalším krokem by podle nich mělo být přijetí zákona, který by zadrženým umožnil odmítnout vypovídat či požádat o přidělení advokáta.

Podle oficiálních údajů je v současné době v 670 čínských věznicích drženo na 1,5 milionu lidí včetně 19 000 nezletilých. Podle některých zahraničních organizací zabývajících se lidskými právy je však vězňů daleko více.  Mnozí zde sedí na základě týráním vynucené výpovědi.  Ne všichni jsou však vinni. 

Z poslední doby je znám případ dělníka, který strávil za vraždu manželky ve vězení 11 let. Loni v dubnu byl propuštěn. Ukázalo se totiž, že je jeho žena stále naživu a že dělník učinil nepravdivé doznání pod tlakem fyzického týrání.

Zatčení zadržených na základě jejich výpovědi je přesto v Číně běžné a metodu fyzického nátlaku považují doposud mnozí čínští policisté za najsnazší způsob, jak se rychle dopracovat k jasnému výsledku. 

 

Právě se děje

Další zprávy