Čína rozšiřuje soukromé vlastnictví

pav, AP
16. 3. 2007 21:57
Peking - Čínský parlament podpořil zákon, který zemi ještě více vzdaluje socialistickým principům. Uvnitř: VIDEO
Modrá šance pro Čínu? Premiér Wen Ťia-pao na své výroční tiskové konferenci v Pekingu
Modrá šance pro Čínu? Premiér Wen Ťia-pao na své výroční tiskové konferenci v Pekingu | Foto: Reuters

Podle agentury AP je schválená norma vůbec nejradikálnější změnou v oblasti vlastnických práv od chvíle, co se komunistická Čína po smrti svého zakladatele Mao Ce-tunga vydala cestou hospodářských změn a posilování prvků tržní ekonomiky.

Víceméně však jde pouze o přiznání reality soukromý sektor se dnes na hrubém národním produktu Číny podílí 65 procenty a na daňových příjmech státní pokladny až 70 procenty.

Kam to povede?

Proti schválení normy pozvedla hlas malá, ale vlivná skupinka komunistů ze staré školy, kteří ve změně spatřují ohrožení základních principů komunistického státu a "trojského koně" bezuzdné privatizace, která by podle nich mohla ještě více rozevřít nůžky mezi bohatými a chudými v Číně.

Proti ale hlasovalo jen 52 poslanců, 37 se jich zdrželo a 2 799 pro zákon zvedlo ruku. Třítisícové všelidové shromáždění je největším parlamentem světa, jeho role je ale ryze poradní, veškerá důležitá rozhodnutí přijímá politbyro komunistické strany.

Na závěr čtrnáctidenního zasedání parlamentu, který se schází jen jednou v roce, se také uskutečnila tisková konference premiéra Wen Ťia-paa.

Ten přislíbil, že se vedení zaměří na spíše na udržitelný, než překotný rozvoj momentálně čtvrté největší ekonomiky světa.

Korupci vymýtíme!

"Našimi prioritami je podpora rovných příležitostí ve vzdělání a přijetí progresivní politiky zaměstnanosti, která by vedla k minimalizaci rozdílů ve mzdovém ohodnocení a k vybudování sítí sociálního zabezpečení," prohlásil předseda vlády.

Nastane obleva? Předsedové vlád Číny a Japonska Wen Ťia-pao a Šinzó Abe kráčí bok po boku při nedávné návštěvě japonského premiéra v Pekingu.
Nastane obleva? Předsedové vlád Číny a Japonska Wen Ťia-pao a Šinzó Abe kráčí bok po boku při nedávné návštěvě japonského premiéra v Pekingu. | Foto: Reuters

Odstranění mnohdy propastných rozdílů mezi městy a venkovem je pro čínské komunisty naprosto klíčové. Podle zahraničních zpravodajů se rostoucí nespokojenost venkova stále častěji projevu v násilných střetech s představiteli moci a příslušníky bezpečnostního aparátu.

Rozbuškou přitom kromě nedostupnosti zdravotní péče či infrastruktury bývá i korupce úředníků. Premiér si je tohoto problému dobře vědom, jak vyplývá z jeho příslibu vymýtit korupci ve státní správě, a to především mezi vysoce postavenými úředníky.

Wen se na své výroční tiskové konferenci dotkl i mezinárodních vztahů a prohlásil, že si od své nadcházející návštěvy Japonska slibuje především uvolnění napjatých vztahů mezi Pekingem a Tokiem, které doposud zatěžují vzpomínky na druhou světovou válku.

 

Právě se děje

Další zprávy