Čína chce řešit problém s přistěhovalci

rst, BBC
3. 11. 2005 6:00
Peking - Miliony venkovanů se stěhují do čínských velkoměst. Na zdravotní péči nebo vzdělání však nemají nárok.

Čína zvažuje ukončení kontroverzního systému povolení, který právně rozlišuje městské a venkovské obyvatele. Navrhovaná reforma by dala desítkám milionům venkovanů, kteří se stěhují do rychle se rozrůstajících velkoměst, stejná práva v oblastech zdravotní péče, vzdělání a bezpečnosti jako lidem, kteří se tam narodili.

BBC uvádí, že podle agentury Nová Čína bylo v červnu tohoto roku zhruba 87 milionů lidí, kteří žili v oblastech, kde neměli povolení k pobytu. Toto číslo však mnozí experti považují za velmi zdrženlivý odhad.

Tito přistěhovalci dychtí po práci a posílají peníze zpět svým chudým rodinám a hrají tak důležitou roli ve stavebním boomu čínských měst.

Současný systém povolení k pobytu, který je platný již několik desetiletí, těmto přistěhovalcům zakazuje přístup k službám, které jsou automatickým právem všech obyvatel měst.


Sociální nestabilita

Čínské úřady se více obávají rostoucích rozdílů mezi bohatými měšťany a chudými rolníky. Návrhy týkající se pobytu jsou pouze jedním z opatření, kterými se Čína v nedávné době snažila snížit tuto nesrovnalost.

Avšak podle listu China Daily někteří odborníci varují před rychlými změnami v systému povolování pobytů. To by mohlo vést k sociální nestabilitě, chaosu a zvyšující se kriminalitě.

Podle deníku předchozí pokusy odstranit povolení k pobytu, které zavedlo hlavní město východočínské provincie Ch-enan v roce 2001, selhaly. Čeng-Čou tehdy poskytlo zdarma povolení k pobytu lidem, kteří měli ve městech již příbuzné. To však jen zvýšilo tlak na veřejné služby a také velký nárůst kriminality. Toto opatření bylo v roce 2004 zrušeno.

Východ táhne jako magnet

Většina z dalších jedenácti provincií, které údajně zvažují zrušení omezení pobytu, jsou přímořské provincie. Ty působí na přistěhovalce z rolnických venkovských oblastí jako magnet.

Čínská média uvádějí, že čtvrtina populace v provincii Kuang-Tung, hraničící s Hongkongem, se již dnes skládá z jedné čtvrtiny z přistěhovaleckých dělníků, a přesto městské úřady stále čelí problémům s nedostatkem pracovní síly.

BBC uvádí, že dvě největší čínská města, Šanghaj a Peking nejsou v návrzích zahrnuty.

 

 

Právě se děje

Další zprávy