Charles možná pustí na trůn Williama, spekulují Britové

Martin Novák Martin Novák
23. 7. 2013 10:12
V pondělí narozený chlapec je třetím následníkem trůnu, ale všechno může být jinak
K oslavám se připojila i věž British Telecom v Londýně.
K oslavám se připojila i věž British Telecom v Londýně. | Foto: Reuters

Londýn - To se tak někdo umí narodit, bleskne asi leckomu hlavou při pohledu na proud zpráv o tom, co všechno v životě čeká na královské novorozeně. Prvního potomka prince Williama a vévodkyně Kate.

Britská monarchie velmi pravděpodobně vydrží, většina ostrovanů ji nechce rušit. Její obliba v posledních letech spíše stoupá. Takže miminko má před sebou perspektivu, že se jednou stane králem.

Jak dlouhé čekání na trůn může být? Do značné míry záleží ještě na současné královně Alžbětě II. a jejím synovi, princi Charlesovi. Otci Williama a dědečkovi nového královského potomka.

Charlesovi už je čtyřiašedesát let a jak z Buckinghamského paláce, tak i takzvaně "z ulice" zní hlasy, že by udělal nejlépe, kdyby nástupnictví rovnou přenechal jednatřicetiletému Williamovi. Nebo by rovnou o změně následnictví rozhodla Alžběta.

William a Kate jsou na rozdíl od Charlese a jeho manželky Camilly Parkerové Bowlesové velmi oblíbení. Průzkum, konaný ještě před svatbou s Kate před dvěma roky, ukázal, že pětapadesát procent Britů by si raději přálo za krále Williama než Charlese.

Zastánci tohoto kroku tvrdí, že by posílil stabilitu monarchie a dodal jí nový impuls.

Jeho velkým zastáncem je dvaadevadesátiletý vévoda z Edinburghu Philip, manžel královny Alžběty. Neskrývá, že nemá rád Charlesovu manželku Camillu a nechce, aby se stala královnou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy