Takové rozhodnutí dnes doporučila vládě speciálně sestavená komise expertů. Zákon o nástupnictví by podle ní měl být doplněn o dodatek umožňující ženským potomkům usednout na císařský trůn.
Čtyřletá princezna čeká
Změna zákona má vyřešit dlouholetou krizi způsobenou absencí mužských potomků v císařské rodině. Za posledních čtyřicet let se do ní nenarodil ani jeden chlapec. Současný japonský císař Akihito má dva syny a dceru, ale žádného vnuka, který by zajistil pokračování císařského rodu.
"Doufám, že naše rozhodnutí japonská veřejnost přijme kladně a přispějeme tak ke stabilnímu nástupnictví", řekl Hiroyuki Jošikawa, předseda poradní komise.
Premiér Džuničiro Koizumi rozhodnutí expertů přivítal a chce návrh zákona předložit do parlamentu v průběhu příštího roku. Pokud by byl návrh přijat, stala by se čtyřletá princezna Aiko budoucí japonskou císařovnou.
Země svázaná tradicí
Přestože valná část Japonců s tímto krokem souhlasí, mezi konzervativci se ozývají hlasy proti. Podle nich se již 2600 let táhnoucí tradice mužského nástupnictví nemá opouštět.
Změna zákona zlepší především pozici jednačtyřicetileté princezny Masako. Absolventka Harvardu se za poslední dva roky objevovala na veřejnosti jen velmi sporadicky. Důvodem byly právě psychické problémy spojené s tlakem, který na ni byl vyvíjen kvůli "neexistujícímu" nástupci.
S podobným problémem se potýkají i ve Španělsku. Poté, co se princi Filipovi narodila druhá dcera, diskutuje se o nutnosti změnit i zde nástupnický zákon tak, aby se dědicem stal nejstarší člen královské rodiny bez ohledu na pohlaví.