Počet obětí Česka tak ve slovenských horách znovu stoupl, o rok dříve zahynulo jedenáct Čechů. Statistiku ale přitom velmi výrazně ovlivnilo to, co se stalo v závěru roku. Na Silvestra v lavině v Západních Tatrách přišlo o život sedm českých turistů.
Horská služba zveřejnila, že záchranná akce po pádu laviny v Západních Tatrách stála jenom horskou službu téměř tři sta tisíc slovenských korun, do akce se navíc zapojil i vrtulník a dobrovolníci. Zástupci slovenských záchranářů zatím nechtějí říci, zda budou náklady vymáhat v Česku u rodin lidí, kteří pod lavinou zahynuli.
Češi podceňují nebezpečí
Ředitel Horské záchranné služby Jozef Janiga uvedl, že jednou z příčin toho, že Češi umírají ve slovenských horách, je podcenění nebezpečí. "Pohybují se v rizikových oblastech za extrémních podmínek, kterým se většina ostatních návštěvníků hor zřejmě spíš vyhýbá," uvedl Janiga. Co se týče úrazů, jsou Češi až na třetím místě za Slováky a Poláky.
Do slovenských hor ročně míří na osmdesát tisíc Čechů a Moravanů. Společně s Poláky jsou nejčastějšími návštěvníky ze zahraničí
V loňském roce zasahovali záchranáři horské služby v 1585 případech, z toho 718 zásahů uskutečnili přímo ve vysokohorském terénu. Počet zásahů a také úrazů ve slovenských horách byl vyšší než v roce 2004, ale nižší ve srovnání s rokem 2003.
Za záchranu se bude platit
Zástupci slovenské horské služby upozorňují, že zatímco v Alpách si turisté za své zranění mohou z asi osmdesáti procent, ve slovenských horách je toto procento větší a pohybuje se kolem devadesáti procent. Většinou přitom jde o přecenění vlastních schopností nebo podcenění situace. "Na jedné straně je to nedisciplinovanost, na druhé přecenění vlastních sil. Mnozí lidé, kteří utrpí úraz nebo v horách zabloudí, nedokáží vyhodnotit aktuální povětrnostní situaci v horách," uvedl Janiga.#reklama
Slovenští horší záchranáři si zlepšení situace slibují od toho, že od června letošního roku se bude za záchranné akce ve slovenských horách platit. Těm, kteří poruší pokyny nebo pravidla pohybu v horách, bude hrozit pokuta až do výše sto tisíc korun.
Průměrné náklady na zákrok slovenské horské služby se pohybují kolem čtyř tisíc slovenských korun. Výjimku z placení zásahu horské služby nebudou mít ani ti, kteří v horách žádná pravidla neporuší.