Přepis výslechu: Ne, řekl Carnajev, pak kýval hlavou

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 4. 2013 16:05
Výtah z přepisu prvního soudního slyšení Džochara Carnajeva
Bratři Carnajevovi.
Bratři Carnajevovi. | Foto: Reuters

Boston - Výtah z přepisu pondělního výslechu Džochara Carnajeva, který zveřejnila televizní stanice CNN:

Lékař Stephen Odom: "Jak se cítíte? Jste schopen odpovědět na několik otázek?"

Obviněný: Přikyvuje.

Soudkyně Marianne Bowlerová: "Pane Carnajeve, jsem soudkyně Bowlerová. Při tomto výslechu jste poprvé před soudem. Jsme tu, protože jste obviněn z federálních zločinů. Poučím vás o vašich ústavních a zákonných právech. Pohovořím o vznesených obviněných a o možných trestech, pokud vás soud shledá vinným. Byl jste obviněn z použití zbraní hromadného ničení (...) a úmyslného ničení majetku vedoucího k usmrcení. Pane Weinrebe, jaký je to nejvyšší trest?"

Žalobce William Weinreb: "Ctihodnosti, maximum v každém bodě obvinění je trest smrti, libovolný počet let odnětí svobody či doživotí."

Soudkyně: "Je tam pokuta?"

Žalobce: "Až 250 000 dolarů."

Soudkyně: "(...) Teď se nekoná soudní proces a teď vás nevyzvu odpovědět na obvinění. Jestli kdykoli řeknu cokoli, co nepochopíte, přerušte mne. Je to jasné?"

Boston bezprostředně po útocích:

Obviněný: Přikyvuje.

(Soudkyně poučuje obviněného o jeho právech, mimo jiné o právu mlčet, o tom, že každá výpověď může být použita proti němu a že po každé otázce se smí poradit s právníkem; pokud nemá dost peněz, bude mu přidělen úřední obhájce).

Soudkyně: "Chci, aby to bylo jasné. Nemáte zakázáno hovořit, ale pokud budete mluvit, může to být použito proti vám (...) Nakonec, když položím jakoukoli otázku při tomto výslechu či v budoucnu, o níž si myslíte, že by vám mohla uškodit, máte právo neodpovídat. Rozumíte všemu, co jsem řekla o vašem právu mlčet?"

Obviněný: Přikyvuje.

(...)

Soudkyně: "Můžete si dovolit advokáta?"

Obviněný: "Ne."

Hon na čečenské bratry v obrazech:

Soudkyně: "(...) Prozatím jsem povolala federálního obhájce pana Ficka, aby vás zastupoval. Zakrátko vám předá místopřísežné prohlášení o stavu finančních prostředků, abyste je vyplnil. Informace, které sdělíte o vašich financích, poslouží k rozhodnutí, zda si můžete, či nemůže dovolit právního zástupce. Připomínám, že pokud prohlášení bude nepravdivé, můžete být postižen pokutou až 250 000 dolarů a/anebo pětiletým vězením (...) Normálně bych teď nastolila otázku propuštění na kauci."

Obhájce William Fick: "Ctihodnosti, navrhuji teď odložit tuto otázku a souhlasím s vazbou."

Soudkyně: "Dobrá. Co si myslí obžaloba?"

Žalobce: "Ctihodnosti, vláda žádá o vazbu pro obviněného, protože jde o násilný zločin, za který hrozí doživotí či trest smrtí, a na svobodě by obviněný mohl uprchnout a zastrašovat svědky."

Soudkyně: "V pořádku. Chcete projednat ještě něco dalšího?"

Žalobce: "Ne."

Obhájce: "Ne."

 

Právě se děje

Další zprávy