Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve čtvrtek ve slovenské sněmovně kritizovala vládní návrhy změn trestního práva, včetně zrušení Úřadu speciální prokuratury, i snahu kabinetu premiéra Roberta Fica věc prosadit zrychleně. Podle Čaputové změny ovlivní práva poškozených hospodářskými trestnými činy, varovala také před odklonem od principů právního státu.
Vládní koalici vybídla, aby před hlasováním umožnila řádnou odbornou debatu. Fico se v reakci ohradil vůči výtkám a Čaputovou označil za mluvčí opozice. Ta projev hlavy státu ocenila. Vpodvečer Slováci opět vyšli do ulic, podle organizátorů byly opoziční a občanské protivládní protesty svolány do 24 měst, tedy na více míst než před týdnem; v Bratislavě dav zaplnil jedno z velkých náměstí.
Proti předloze, která počítá například se snížením trestních sazeb za korupci a hospodářskou kriminalitu, dále se zkrácením promlčecích dob, už vystoupily také evropské instituce. Ve středu kritickou rezoluci vůči Slovensku schválil Evropský parlament. Úřad evropského veřejného žalobce už v prosinci uvedl, že záměry Ficova kabinetu znamenají vážné ohrožení právního státu.
"Nikdo nezpochybňuje právo vládní většiny měnit jednotlivé politiky státu. Vyhrát volby ovšem neznamená možnost dělat všechno. Vyhrát volby znamená převzít na sebe největší díl odpovědnosti," řekla Čaputová ve svém mimořádném projevu ve sněmovně. Nynější kabinet již čtyřnásobného premiéra Fica nastoupil do úřadu loni v říjnu.
Podle Čaputové neobstojí jeden z hlavních argumentů vlády pro jednání o návrhu na změny v trestním zákoníku a dalších zákonech, a to údajné porušování lidských práv. Zpochybnila také tvrzení kabinetu, že snížením sazeb chce dosáhnout jejich nastavení na evropskou úroveň.
Slovenská prezidentka řekla, že nově by na Slovensku mělo být možné ukládat podmíněné tresty i za nejzávažnější případy hospodářské kriminality. Dodala, že například právní úprava v Česku či Německu to neumožňuje.