Před šesti lety zemřel Kuciak. Touha po slušné zemi je stále aktuální, řekla Čaputová

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 2. 2024 13:11
I šest let po vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka, který zemřel přesně před šesti lety, je aktuální touha společnosti žít na slušném a spravedlivém Slovensku. Ve středu to řekla tamní prezidentka Zuzana Čaputová. Soudy kauzu dosud pravomocně neuzavřely.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová uctila památku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej u památníku na Náměstí Slovenského národního povstání v Bratislavě.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová uctila památku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej u památníku na Náměstí Slovenského národního povstání v Bratislavě. | Foto: Profimedia.cz

"Navzdory tomu, že uplynulo šest let, stále slyšíme výhrůžky novinářům, útoky na občanskou společnost, slyšíme slova o vládě tvrdé ruky. Bezprostředně po vraždě společnost dala jasně najevo svou touhu, že chce žít na slušném a spravedlivém Slovensku, tato touha je aktuální i dnes," řekla Čaputová poté, co v centru Bratislavy položila kytici a zapálila svíčku u památníku zavražděné dvojice. Při vraždě Jána Kuciaka byla zastřelena i jeho přítelkyně Martina Kušnírová.

Občanští aktivisté svolali na odpoledne do několika desítek měst vzpomínková shromáždění.

Ministr spravedlnosti Boris Susko, který je členem strany premiéra Roberta Fica (Směr-SD), před novináři tvrdil, že vražda byla zneužívána k politickým účelům.

Vražda Kuciaka a Kušnírové v roce 2018 vyústila v mohutné protivládní demonstrace a v politickou krizi. V zájmu jejího řešení rezignoval Fico na funkci premiéra. Strana Směr-SD pak zůstala u moci do řádného termínu parlamentních voleb v roce 2020, které skončily její porážkou a odchodem do opozice. Loni Směr-SD vyhrál předčasné volby a Fico se stal počtvrté premiérem.

Premiéra v souvislosti s výročím Kuciakovy vraždy kritizovali ve společném prohlášení šéfredaktoři téměř dvou desítek médií. "Za šest let od vraždy se nepoučil. Naopak. Ještě přitvrzuje. Nepohodlné novináře označuje za nepřítele státu. Odmítá odpovídat na jejich dotazy a upřednostňuje dezinformátory," napsali zástupci tisku a dalších médií.

Fico si podle nich sice Kuciakovu vraždu neobjednal, ale je politicky zodpovědný za prostředí, ve kterém si někdo myslel, že vražda novináře mu projde.

Dlouholeté tresty vězení za vraždu novináře Kuciaka si odpykávají tři lidé včetně nájemného střelce. Reportér byl podle vyšetřovatelů zavražděn kvůli své investigativní práci. 

Soud první instance na Slovensku loni v novém líčení opětovně zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání Kuciakovy vraždy, naopak vinnou ze sjednání tohoto zločinu uznal Kočnerovu známou Alenu Zsuzsovou. Verdikt není pravomocný, případem se znovu zabývá slovenský nejvyšší soud, který v roce 2021 zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad Kočnerem a Zsuzsovou.

Video: Tisíce lidí demonstrovaly v Bratislavě na památku Kuciaka i za svobodu veřejnoprávních médií (4. 5. 2018)

Tisíce lidí demonstrovaly v Bratislavě na památku Kuciaka i za svobodu veřejnoprávních médií | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy