Čaputová hrozí Ficovi vetem. Nesouhlasí se záměrem zrušit elitní složku prokuratury

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 12. 2023 14:37
Slovenská prezidentka Čaputová je připravena vetovat změny trestních kodexů a nevyloučila ani podnět k ústavnímu soudu, pokud vládní koalice premiéra Roberta Fica prosadí ve sněmovně příslušné novely zákonů ve zrychleném režimu. Čaputová to řekla v pátek na tiskové konferenci.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na snímku s premiérem Robertem Ficem.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na snímku s premiérem Robertem Ficem. | Foto: Reuters

Návrhy, které počítají například se zrušením elitního útvaru slovenské prokuratury a se snížením trestů kromě jiného za korupci, schválila vláda bez širší odborné diskuse ve středu. Parlament je už zařadil do programu své stávající schůze. Vládní strany mají ve sněmovně dostatek poslanců, aby případné veto hlavy státu prolomily.

Úřad speciální prokuratury vznikl v roce 2004 v souvislosti s bojem proti organizované kriminalitě a korupci. Fico ho začal kritizovat jako opoziční politik a poté, co policie pod dohledem úřadu začala vyšetřovat různé kauzy z doby předchozího vládnutí Ficovy strany Směr-sociální demokracie. Obvinila v nich celkově několika desítek lidí včetně bývalých vysokých úředníků, policistů, soudců či podnikatelů.

"Takto závažné změny přijímané ve zkráceném legislativním řízení považuji za postup v rozporu s principy právního státu. Jde o tak závažný návrh změn zákonů, že si neumím představit, že bych nevyužila práva veta," řekla Čaputová. Za realistickou označila také možnost podat v celé záležitosti podnět k ústavnímu soudu.

Podle Čaputové nejsou důvody k tomu, aby parlament projednal změny trestních kodexů a souvisejících zákonů ve zrychleném režimu. Vláda například navrhla, aby úřad zanikl už v polovině ledna příštího roku.

Hlava slovenského státu v souvislosti s chystaným snížením trestních sazeb varovala před rizikem, že Slovensku bude pozastavena možnost čerpat peníze z evropských fondů.

"Evropská prokuratura už na základě předběžné analýzy vládního návrhu konstatovala, že některé z navrhovaných změn by už nebyly schopné zajistit, aby trestné činy proti rozpočtu Evropské unie byly na Slovensku trestány účinnými a odrazujícími trestními sankcemi," řekla Čaputová k plánům nynější Ficovy vlády, která nastoupila do úřadu v říjnu.

V posledních dnech také Evropská komise i velvyslanectví Spojených států v Bratislavě vyzvaly Slovensko, aby nepokračovalo ve změnách trestního zákoníku ve zrychleném řízení a aby nerušilo část prokuratury bez důkladného uvážení.

Rada slovenských prokurátorů zase uvedla, že zrušení úřadu by vedlo k oslabení boje proti organizované kriminalitě a korupci. Tisíce lidí přišly ve čtvrtek v Bratislavě na demonstraci, kterou kvůli připravovaným změnám v trestním právu svolala opozice. Tři opoziční strany podle slovenských médií svolaly na příští týden další demonstraci. Připravují rovněž protesty v jiných slovenských městech a spolupracovat chtějí také s občanskými iniciativami.

Jedna z vládou navrhovaných změn rovněž předpokládá, že elitní policisté, kteří citlivé kauzy vyšetřovali a které nový ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok postavil mimo službu, ztratí status chráněného oznamovatele. Platnost čtyř ze sedmi těchto personálních rozhodnutí ministra pozastavili soudci z důvodu, že Šutaj Eštok předem nezískal potřebný souhlas úřadu na ochranu oznamovatelů protispolečenské činnosti. Status chráněného oznamovatele policistům v minulosti přiznala prokuratura.

Video: "Jako premiér budu podporovat nulovou vojenskou pomoc Ukrajině," řekl Fico (27. 10. 2023)

„Jako premiér budu podporovat nulovou vojenskou pomoc Ukrajině,“ řekl Robert Fico | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy