Bývalý Trumpův finanční ředitel Weisselberg se přiznal ke křivé výpovědi

ČTK ČTK
4. 3. 2024 17:26
Bývalý Trumpův finanční ředitel Weisselberg se přiznal ke křivé výpovědi

Bývalý finanční ředitel Trump Organization Allen Weisselberg se v pondělí u soudu na newyorském Manhattanu přiznal ke křivé výpovědi, podle soudkyně Laurie Petersonové za to půjde na pět měsíců do vězení. Případ se týká jeho svědectví v procesu o systematickém zveličování majetku exprezidenta Donalda Trumpa před bankami a jinými podnikatelskými partnery.

Weisselberg loni na podzim nepravdivě tvrdil, že se "nikdy nezaměřoval" na velikost Trumpova podkrovního bytu v New Yorku, když se ho prokurátoři ptali, proč je pod dotyčnými finančními výkazy podepsaný.

Šestasedmdesátiletý Weisselberg se úřadům vzdal v pondělí a k soudu byl předveden v poutech. Ze lži pod přísahou ho obvinil magazín Forbes, který měl k dispozici jeho staré poznámky a emailovou komunikaci, mimo jiné i přímo s dotyčným časopisem, který hodnotu Trumpova majetku sleduje od roku 1982.

Trump se v případu nadhodnocování majetku minulý týden obrátil na odvolací soud. Newyorský soudce Arthur Engoron mu nařídil zaplatit pokutu téměř 355 milionů dolarů a také úroky ve výši asi 100 milionů za "nekale získané prostředky", v přepočtu tedy celkem přes deset miliard korun.

Weisselberg se už loni v srpnu přiznal k daňovým únikům ve všech 15 bodech obžaloby a souhlasil, že bude proti Trump Organization vypovídat výměnou za pětiměsíční trest. Jeho výpověď pomohla Trump Organization usvědčit. Finanční ředitel mimo jiné uvedl, že on a další zaměstnanci po léta systematicky podváděli ministerstvo financí. Benefity, jako jsou luxusní auta, školné a drahé byty, totiž byly ve firmě poskytovány mimo účetní knihy. Svým přiznáním Weisselberg unikl možnému trestu odnětí svobody až na 15 let.

 

Právě se děje

Další zprávy