Bush si na videu spletl invazi na Ukrajinu s Irákem. Je mi 75 let, omlouval se

ČTK ČTK
19. 5. 2022 10:05
Bývalý americký prezident George W. Bush odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu. Během svého projevu v Dallasu se však spletl a jmenoval Irák.
Bush si v projevu spletl Ukrajinu s Irákem | Video: Aktuálně.cz / Twitter / George W. Bush Institute

Spojené státy pod jeho vedením zahájily v roce 2003 vojenské tažení do této blízkovýchodní země kvůli zbraním hromadného ničení, které se tam ale nikdy nenašly. Ve vleklém konfliktu zemřely statisíce lidí a mnoho dalších ztratilo domovy, připomněla agentura Reuters.

"Volby v Rusku jsou zmanipulované. Političtí oponenti jsou zavírání nebo jiným způsobem eliminováni z účasti na volebním procesu," řekl publiku ve své prezidentské knihovně v Texasu Bush mladší podle časopisu Newsweek.

Následně zkritizoval ruskou invazi na Ukrajinu.

"Výsledkem je absence kontroly a rovnováhy v Rusku. A rozhodnutí jednoho muže zahájit zcela neoprávněnou a brutální invazi do Iráku," pokračoval bývalý šéf Bílého domu, aby se vzápětí opravil: "Myslím tedy na Ukrajinu." Chybu poté omluvil svým věkem. "Je mi 75," konstatoval, přičemž na nahrávce je slyšet smích publika.

Bushův výrok se rychle rozšířil na sociálních sítích a jen na Twitteru nasbíral přes tři miliony zhlédnutí poté, co klip z projevu zveřejnil reportér listu Dallas News, poznamenala agentura Reuters.

Video: Bushovy potíže se svíčkami. Pomohla mu dánská královna

Bushovy potíže se svíčkami. Pomohla mu dánská královna Markéta II. | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy