Bulharské parlamentní volby vyhrála strana GERB expremiéra Borisova

ČTK ČTK
11. 6. 2024 9:41
Bulharské parlamentní volby vyhrála strana GERB expremiéra Borisova

Vítězem nedělních parlamentních voleb v Bulharsku je s 24,7 procenta hlasů konzervativní koalice kolem strany Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) bývalého premiéra Bojka Borisova. Po sečtení všech volebních okrsků to v noci na úterý oznámila bulharská ústřední volební komise. Překvapením je druhé místo Hnutí za práva a svobody (DPS), které zastupuje zájmy bulharských Turků. Hlasovalo pro něj 17,07 procenta voličů.

Výrazné volební ztráty zaznamenala reformistická koalice centristického uskupení Pokračujeme ve změně (PP) někdejšího premiéra Kirila Petkova a pravostředového Demokratického Bulharska (DB). Skončila až na třetím místě s 14,33 procenta hlasů.

Čtvrtá se umístila otevřeně proruská a krajně pravicová strana Obrození se 13,78 procenta hlasů, zatímco umírněně proruská Bulharská socialistická strana (BSP) získala 7,06 procenta hlasů. Čtyřprocentní práh vstupu do parlamentu překonaly také s 5,96 procenta populistické uskupení Je takový národ (ITN) a s 4,65 procenta nacionalistická strana Velikost.

Nedělní hlasování, šesté za poslední tři roky, vyvolal březnový rozpad koalice složené z GERB a PP-DB. Obě uskupení sice pojilo prozápadní směřování, zásadně se však rozcházela v pohledu na reformy a protikorupční opatření.

 

Právě se děje

Další zprávy