Buďme svorni ve financích i oteplování, řekly Asie a EU

Dominik Jandl
25. 10. 2008 13:00
Asijské a evropské státy se sešly na summitu v Pekingu
Foto: Reuters

Peking - Velkolepě pojatá letní olympiáda byla pouze první vlaštovkou v rámci kampaně, kterou chce Čína oslnit svět.

Potvrdil to začátek i průběh konference ASEM7 (The Seventh Asia-Europe Meeting), pravidelného setkání vůdců asijských a evropských zemí, které se letos koná v čínské metropoli Pekingu.

Konkrétně v pověstném Velkém lidovém shromáždění pocházejícím z éry reálného socialismu a připomínajícím klasické kulturní domy z Československa 50. let.

Premiér a prezident hostící země Wen Ťia-pao a Chu Ťin-tchao na summitu přivítali francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, německou kancléřku Angelu Merkelovou, italského prezidenta Silvia Berlusconiho a mnoho dalších.

Českou republiku zastupuje místopředseda vlády a ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

Stejně jako na všech podobných akcích mezinárodní úrovně uskutečněných v poslední době, i zde se do agendy dostal jeden původně neplánovaný bod. Je jím finanční krize a její následky, které straší vrcholné politiky na celém světě.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso, francouzský prezident Nicolas Sarkozy a indický premiér Manmohan Singh
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso, francouzský prezident Nicolas Sarkozy a indický premiér Manmohan Singh | Foto: Reuters

Země se dohodly, že budou postupovat společně a že by měl vedoucí úlohu při pomoci státům zasaženým krizí převzít Mezinárodní měnový fond.

Merkelová podržela Čechy, Sarkozy je o předsednictví nepřipraví

Kromě finanční krize byl dalším - tentokrát již "ryze evropským" - stínem na konferenci jeden z jejích následků v Evropě. Jde o známou kauzu několika posledních dní týkající se francouzské ambice odstavit Českou republiku od předsednictví v Radě Evropské unie.

Francouzský prezident Sarkozy i další představitelé země galského kohouta se totiž několikrát nechali slyšet, že by se v reakci na krizi měla výrazně zesílit role zemí eurozóny, tedy států, kde se platí eurem.

Podle Alexandra Vondry je sice třeba "mít se na pozoru", zároveň je ale prý třeba si uvědomit, že Francie nemá k prosazení takových nároků žádné formální možnosti.

Vicepremiér dále prohlásil, že "by politici měli nechat řízení eurozóny na Evropské centrální bance a jejích guvernérech, jak tomu je již po deset let".

Foto: Reuters

Francouzské ambice však na konferenci utrpěly zásadní, až smrtelnou ránu. O tu se postarala německá kancléřka Angela Merkelová, se kterou na toto téma při pátečních jednáních hovořil Vondra.

Merkelová jej ujistila, že země "euroskoupiny" nadále zůstanou pouze neformálním uskupením.

Mezi Čínou a Japonskem tály ledy. Stále, nebo už zase?

Summit přinesl i jednu očekávanou novinku. Pokračovalo zde usmiřování mezi Čínou a Japonskem.

Poněkud idylicky o setkání čínského premiéra Wen Ťia-paa a jeho japonského protějšku Taro Asóa referovalo anglické vydání deníku China Daily.

"Lídři Číny pracovali na nápravě vzájemných vztahů i doposud, ale teprve na tomto setkání se potvrdilo, že ledy mezi oběma zeměmi definitivně roztály," píše China Daily.

Faktem je, že se oba vedoucí představitelé setkali a že se stabilizace japonsko-čínských vztahů opět posunula dopředu. Otázkou je, jestli skutečně oba státy podniknou i konkrétní kroky, kterými by svá jednání potvrdily.

Vize a akce za mír na Zemi, idealismus, nebo naděje?

Politici na summitech ASEM řeší kromě ekonomických otázek i problematiku politickou a kulturní. Je tomu tak už od vzniku těchto nezávazných setkání, tedy od roku 1996. Tehdy se na jednání sešli zástupci 26 států, přičemž 15 z nich byla tehdy evropská patnáctka.

Angela Merkelová na mítinku ASEM v Pekingu slíbila Alexandru Vondrovi, že eurozóna zůstane v rámci EU nadále jen neformálním uskupením
Angela Merkelová na mítinku ASEM v Pekingu slíbila Alexandru Vondrovi, že eurozóna zůstane v rámci EU nadále jen neformálním uskupením | Foto: Reuters

Nyní se jednání účastní již 39 států, mezi nimiž jsou všechny členské státy Evropské unie. Cílem uskupení je prohlubování dialogu mezi oběma kontinenty a posilování obchodních i politických vztahů.

Pro letošní ročník Čína vybrala motto "Vision nand Action Towards a Win-Win Solution", což ve volném překladu znamená "vize a akce směřující k tomu, aby zvítězili všichni".

Již to naznačuje, že jsou jednání nezávazná, což jedni hodnotí jako naprostou zbytečnost, na druhou stranu politici při těchto debatách říkají mnohem více, než kdyby měl být jejich výsledek závazný.

Podobné akce tak často předurčují, jakým směrem se budou ubírat stanoviska jednotlivých států v nejbližší budoucnosti, a ovlivňují tak nepřímo i další, někdy i závazné schůzky.

"Nové Kjóto" bude 

Podle agentury Sinchua byla jednou z takových předzvěstí i sobotní tisková konference, na které předseda Evropské komise José Manuel Barroso za všechny zúčastněné strany zdůraznil nutnost nové ambiciózní klimatické dohody nahrazující současný Kjótský protokol, jehož platnost skončí roku 2012.

Příští klimatický summit OSN se bude konat v
Příští klimatický summit OSN se bude konat v | Foto: Roman Gazdík

Tiskové konference se zúčastnili i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země nyní EU předsedá, a čínský premiér Wen Ťia-pao.

"Ochrana klimatu není jen součástí problému, ale hlavně součástí jeho řešení," citovala agentura DPA německou kancléřku Angelu Merkelovou, která dohodu dlouhodobě prosazuje.

Nástupce Kjóta by měl být dohodnut na klimatické konferenci v Kodani v prosinci příštího roku.

 

Právě se děje

Další zprávy