Brusel ochrání ePiráty, rozhodli europoslanci

jem, čtk
24. 11. 2009 9:00
Na dnešním jednání Evropského parlamentu bude nejspíš schválena reforma telekomunikačního trhu EU.
Ano. Europoslanci právě schválili takzvanou Bolkesteinovu doktrínu o volném pohybu služeb.
Ano. Europoslanci právě schválili takzvanou Bolkesteinovu doktrínu o volném pohybu služeb. | Foto: Reuters

Štrasburk/Brusel - Evropané, kteří nelegálně stahují hudbu, video či jiné soubory mohou být zase o něco klidnější. Evropský parlament dnes totiž schválil dlouho očekávanou reformu unijního telekomunikačního trhu, která internetovým pirátům zajišťuje určitou ochranu.

Pokud by úřady některého z členských států EU chtěly internetového uživatele odpojit, budou mu muset dát právo na obhajobu a to ještě před tím, než mu v přístupu na internet zabrání. Původně chtěli některé členské státy umožnit obhajobu až po vykonání trestu.

O tom, jak by měla reforma telekomunikačního trhu Evropské unie vypadat, se vedly dlouhé diskuze a samotný text nové legislativy vznikal několik let. Právě část telekomunikační reformy, která se týká odpojování internetových pirátů bránila od května loňského roku jejímu schválení.

Tehdejší české předsednictví EU sice očekávalo, že legislativní návrh parlamentem po dlouhých jednáních snadno projde, ale europoslanci se nakonec postavili proti z obav o narušení práv internetových uživatelů.

Snahy o svévolné odpojení internetových pirátů od světové sítě se objevovaly především ve Francii. Francouzská ústavní rada sice nakonec podobný návrh zákona schválila, ale o odpojení bude ve zkráceném řízení rozhodovat příslušný soud.

Po debatě se šéfem Evropské komise Josém Barrosem se europoslanci budou zabývat i posledním summitem EU z minulého týdne.


 

 

Právě se děje

Další zprávy