Britský premiér se omluvil kastrovanému hrdinovi války

David Slížek
11. 9. 2009 15:50
Matematik Alan Turing se 55 po své smrti dočkal oficiální omluvy
Foto: computerhistory.org

Londýn - Více než 55 let po své smrti se britský matematik Alan Turing dočkal omluvy za to, jak se mu jeho vlast odvděčila za služby v průběhu druhé světové války.

"Omlouvám se. Zasloužil jste si mnohem lepší zacházení," napsal v článku pro deník Daily Telegraph britský premiér Gordon Brown.

Reagoval tak na petici, kterou za několik týdnů podepsalo téměř 31 tisíc Britů. Další tisíce podpisů připojili lidé mimo britské ostrovy.

Muž, který zlomil Enigmu

Geniální matematik Turing je považován za průkopníka informatiky a "praotce" dnešních počítačů, které vznikly právě na základě jeho teoretického modelu tzv. Turingova stroje.

Turingův test

Alan Turing je mimo jiné je autorem myšlenky tzv. Turingova testu, který dokáže rozeznat člověka od stroje. Dnes se tento princip na internetu využívá u zabezpečení stránek před napadením spamovými programy. Na tomto principu funguje například i tzv. reCAPTCHA v diskusích na blozích Aktuálně.cz.

Za druhé světové války pracoval v britské špionážní centrále v Bletchley Parku, kde zkonstruoval stroj schopný dekódovat šifru německého stroje Enigma. Díky tomu Britové mohli číst nacistické depeše, což významně přispělo k vítězství Spojenců ve válce.

"Bez přehánění můžeme říct, že bez jeho nezměrného přispění by se druhá světová válka vyvíjela velmi odlišným způsobem," napsal v článku Gordon Brown.

Jen osobní omluva

V padesátých letech pak byl Turing podle tehdejších britských zákonů souzen za svou homosexualitu, nemohl dále pokračovat v práci, musel absolvovat chemickou kastraci a o dva roky později v depresích spáchal  sebevraždu.

"Turing byl odsouzen v souladu s tehdejšími zákony a nemůžeme vrátit běh času zpět," napsal Brown. "Toto zacházení však bylo bez pochyby vrcholně nespravedlivé a jsem rád, že dnes mohu říct, jak velmi je mi líto, co se s ním stalo," pokračoval britský premiér.

Osobní omluva je zřejmě jediným zadostiučiněním, kterého se Turingovi dostane. Vzhledem k tomu, že nemá žádné žijící potomky ani další příbuzné, nemůže se mu britská vláda omluvit oficiálně.

Autor petice, vědec John Graham-Cumming, kromě žádosti o omluvu napsal také britské královně, aby Turinga posmrtně povýšila do šlechtického stavu. Odpovědi z Buckinghamského paláce se zatím nedočkal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při výbuchu v kábulské mešitě zahynulo 12 lidí, terčem byl možná imám

Nejméně 12 mrtvých a 15 zraněných si vyžádala páteční exploze v mešitě na severu afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. Mezi oběťmi je i imám, který podle bezpečnostních složek mohl být terčem útoku.

Mluvčí kábulské policie uvedl, že uvnitř mešity byly předem nastraženy výbušniny, které poté explodovaly v době pátečních modliteb. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, policie zahájila vyšetřování.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka třídenní příměří u příležitosti svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy