Šanghaj/Londýn - Prestižní britské nakladatelství Cambridge University Press (CUP) na nátlak Pekingu zablokovalo v Číně internetový přístup ke stovkám vědeckých článků a knižních recenzí, jež se zabývají čínskou politikou. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.
Dotčené články a recenze zveřejnil časopis China Quarterly a čínská vláda jejich obsah pokládá za politicky citlivý.
Britský nakladatel v pátek v prohlášení uvedl, že na pokyn daný obsah odstranil z toho důvodu, aby jeho další akademické a vzdělávací materiály mohly být v Číně nadále dostupné. Dodal také, že cenzura obsahu nebyla jeho iniciativou.
Články, jež čínská vláda požádala stáhnout, se týkaly celé řady témat od událostí na náměstí Brány nebeského klidu (Tchien-an-men) v roce 1989 přes kulturní revoluci, Tibet až po Tchaj-wan, informovalo nakladatelství CUP. Podle šéfredaktora časopisu China Quarterly Tima Pringlea bylo takto cenzurováno více než 300 článků a recenzí.
"Toto omezení akademické svobody není izolovaným jevem, ale dalším výhonkem politik, jež v čínské společnosti zužují prostor veřejné angažovanosti a debaty," komentoval událost Pringle.
Nakladatelství CPU uvedlo, že jej "znepokojuje nárůst obdobných požadavků" a že tuto otázku probere se zástupci Číny na knižním veletrhu, který se na konci měsíce bude konat v Pekingu.
Čínský prezident Si Ťin-pching od svého nástupu do úřadu v roce 2012 utužuje cenzuru a snaží se upevnit vliv komunistické strany, napsala agentura Reuters.
Pravidelně bývá v Číně cenzurováno zahraniční zpravodajství, ale restrikce akademických časopisů s omezeným čtenářstvem jsou nezvyklé.