Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva posvětil vydání "kazatele teroristů" Abú Hamzy Masrího a čtyř dalších údajných teroristů z Velké Británie do Spojených států.
Jak píše BBC, úterní verdikt soudu je jedním z nejdůležitějších od 11. září 2001. Uznává totiž dodržování lidských práv v takzvaných supermaxech, amerických věznicích s maximálním zabezpečením.
Dosud přitom štrasburský soud tvrdil, že zacházení s pěticí podezřelých v USA a rozsudek, který jim tam hrozí, by mohly porušit evropskou úmluvu o lidských právech v článku ohledně "zákazu mučení a nelidského nebo ponižujícího zacházení".
Z verdiktu ovšem vyplývá, že Britové musejí s vydáním počkat do chvíle, kdy bude úterní rozsudek konečný. Očekává se totiž, že obvinění se odvolají.
Abú Hamza Masrí
Třiapadesátiletý Abú Hamza Masrí se narodil v Egyptě a britské občanství získal v osmdesátých letech sňatkem s Angličankou.
Je znám třeba svojí obhajobou teroru z 11. září. Jeho mešita v londýnské čtvrti Finsbury byla dlouhou dobu považována za centrum londýnských radikálních islamistů.
Z Egypta až do Oregonu
Američané Masrího, jednoho z nejvlivnějších muslimských duchovních na Britských ostrovech, viní z podpory teroristické sítě Al-Káida a afghánského radikálního hnutí Tálibán.
Na konci 90. let se prý v americkém Oregonu pokoušel založit výcvikový tábor pro teroristy. Washington proto požádal o jeho vydání.
Obdobně je tomu u ostatních obviněných, kteří jsou v Británii na žádost USA ve vazbě. Americký soud by podle AP všechny mohl odsoudit až na doživotí bez možnosti předčasného propuštění.
Masrí si nyní v Británii odpykává sedmiletý trest za podněcování k vraždě, zastrašování či vlastnictví nahrávky vyzývající k rasové nenávisti.