Vyplývá to z průzkumu společnosti ICM, jehož výsledky dnes otiskl list Sunday Telegraph.
Je to v krátké době už třetí výzkum,který naznačuje, že stoupenců skotské samostatnosti je více než jejich odpůrců. V září se pro nezávislost vyslovilo 44 procent Skotů, proti bylo 42 procent dotázaných.
Minulý měsíc otiskl průzkum list Scotsman. Podle jeho zjištění chce samostatnost a tím i konec Velké Británie 51 procent obyvatel Skotska.
Rozchod po 300 letech ?
Skotsko je součástí Británie téměř 300 let. Britský parlament a britský panovník vládnou Anglii a Skotsku od roku 1707.
O úplné skotské samostatnosti se diskutuje už od roku 1999, kdy vláda premiéra Tonyho Blaira schválila vznik skotského parlamentu s omezenými pravomociemi.
Nezávislost Skotska prosazuje především Skotská národní strana, která by díky rostoucím preferencím mohla v květnu 2007 zvítězit ve volbách do tamějšího parlamentu.
Infobox
SKOTSKO
- Rozloha: 78 772 km2
- Metropole: Edinburgh
- Počet obyvatel: 5 miliónů
- Náboženství: převážně protestanti
- HDP na osobu: 25 300 dolarů
Podle předsedy této strany Alexe Salmonda přišel čas, aby skotský parlament získal skutečnou zákonodárnou moc.
Labouristé i konzervativci proti
Obě hlavní britské strany - vládní labouristé i opoziční konzervativci - jsou ostře proti rozpadu Spojeného království. Premiér Tony Blair o možném odchodu Skotska hovoří jako o katastrofě, podle předáka Konzervativní strany Davida Camerona rozdělení králoství nikomu nepomůže.
"Společně jsme Angličané, Skotové i Walesané silnější. Rozpad země není v zájmu nikoho z nás," tvrdí Cameron.
Pád do druhé ligy
Labouristé soupeří ve Skotsku o postavení nejsilnější strany právě se Skotskou národní stranou. Šéf labouristů na ni ve čtvrtek ostře zaútočil.
"Nikdy nacionalistům nedovolíme, aby lidem vsugerovali myšlenku, že se Británie může rozpadnout," hřímal Brown.
Labouristé tvrdí, že nezávislost Skotska degraduje oba nástupnické státy na mocnosti druhé kategorie, sníží jejich vliv uvnitř Evropské unie i skupiny nejvyspělejších zemí světa G8 a zřejmě by znamenala i ztrátu stálého místa v Radě bezpečnosti OSN.
Connery se vrátí jen do nezávislého Skotska
Dlouhodobě se veřejně vyjadřuje pro myšlenku nezávislého Skotska například herec Sean Connery. Řekl, že by neodmítl nabídku stát se skotským prezidentem.
"Věřím, že Skotsko se stane samostatným ještě za mého života," řekl BBC pětasedmdesátiletý herec.
Nyní se Connery dokonce rozhodl napsat knihu o dějinách Skotska. Slavný herec nyní žije na Bahamaách a tvrdí, že do rodného Edinburghu se vrátí, až bude hlavním městem nezávislého Skotska.
Separatistům pomohl Mel Gibson
Volání po skotské samostatnosti před jedenácti lety posílil rovněž hollywoodský historický velkofilm Mela Gibsona Statečné srdce, pojednávající o odboji Skotů proti nadvládě Angličanů na přelomu třináctého a čtrnáctého století.
Zatímco Skotsko a Wales mají v rámci Spojeného království své regionální parlamenty, Anglie nikoliv. Podle průzkumu zveřejněném v Sunday Telegraph je 68 procent Angličanů pro jeho vytvoření.