Británii zavřeli do mrazáku, tvrdí o zimě tamní média

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
7. 1. 2010 14:40
Zpoždění i rušení leteckých linek i dnes postihují také spojení s Českou republikou
Traktory s pluhy na letišti v britském Manchesteru.
Traktory s pluhy na letišti v britském Manchesteru. | Foto: Reuters

Londýn/Budapešť/New York - Mohutné přívaly sněhu komplikují život v zemích po celém světě. Kvůli sněhu kolabuje život ve Velké Británii i v Maďarsku.

Z ruzyňského letiště ve středu neodletělo na britské ostrovy několik letadel. Zrušeny byly i některé železniční spoje skrz lamanšský tunel. Všechna velká letiště jsou sice otevřena, ale zpoždění i rušení linek i dnes postihují také spojení s Českou republikou.

Na dvě hodiny byl dokonce zablokován v tunelu pod Lamanšským průlivem vlak Eurostar mířící z Británie do Bruselu.

Druhé nejrušnější britské letiště v Gatwicku u Londýna obnovilo taktéž provoz, ale společnost EasyJet dnes zrušila na 70 linek, včetně dopoledního letu z Prahy. Večerní linka do Prahy by podle letiště měla letět.

Po rekordním sněžení a nejnižších teplotách vzduchu za poslední desetiletí byla v různých částech Číny značně omezena, nebo dokonce přerušena dodávka elektrického proudu.

Omezení v dodávkách postihuje především průmyslové závody a veřejné budovy, aby bylo v následujících dnech dostatek tepla alespoň pro soukromé byty, nemocnice, školy a nejdůležitější dopravní prostředky.

Další přívaly sněhu očekávají od konce týdne meteorologové také v Rakousku. Zavaleni sněhovou přikrývkou jsou i v některých částech Spojených států. Řecko naopak zažívá nejteplejší zimu za několik desetiletí.

Ochromená Británie

Britské ostrovy zažívají jedno z nejdelších chladných období za posledních třicet let. Sněžení se ze severu Anglie a Skotska přesunulo už i na jih země.

Přívaly sněhu opět zkomplikovaly dopravu francouzských rychlovlaků TGV skrz tunel La Manche. Společnost Eurostar, která železniční spoje mezi kontinentem a ostrovy zajišťuje, ve středu preventivně zrušila čtyři linky.

Lidé tak museli cestovat vlaky, které zůstaly v provozu. Eurostar ale cestující předem upozornila, že vlaky, které pojedou, mohou mít zpoždění a že nevylučuje další rušení spojů.

V noci na dnešek naměřily na ostrovech až sedmnáct stupńů pod nulou. Na to Británie není zvyklá. "Je to, jako byhcom žili v mrazáku," napsal deník Independent.

Sněhová nadílka se včera dotkla i cestovatelů z pražské Ruzyně, zrušen byl dopolední let společnosti EasyJet do Londýna na letiště Gatwick, v podvečer pak tato společnost musela odložit i další letecký spoj.

Jak uvedla mluvčí ruzyňského letiště Michaela Lagronová, odvolán byl rovněž let do Bristolu. Tam totiž Britové letiště kvůli sněhu zcela uzavřeli. Stejně jako EasyJet zrušila dopolední spoj do Londýna i letecká společnost Wizz Air.

Noční sněžení zkomplikovalo dopravu i v Maďarsku. Meteorologové předpovídají i další sněhovou nadílku. Silničáři v Budapešti požádali obyvatele metropole, aby raději nevyjížděli a využili hromadnou dopravu. I ta však měla značné problémy. Některé linky nabraly až hodinové zpoždění, jiné dokonce ani nevyjely.

Švýcarská tragédie desetiletí

Husté sněžení předpovídají od pátku také meteorologové v Rakousku. V horách by mohl napadnout až metr sněhu, čímž se zvyšuje nebezpečí pádu lavin.

Lavinové nebezpečí trvá nadále ve švýcarských Alpách, kde zavalil sníh o víkendu několik lidí. Záchranáři ze sněhu vyhrabali sedm těl. Jde o nejvážnější lavinové neštěstí od roku 1999.

Foto: Reuters

Obrovský mráz nyní panuje i v Norsku. A zaskočil nejen mnohé závodníky z mistrovství Evropy v rychlobruslení, ale i místní obyvatele.

Ve středu totiž rtuť na teploměru sestoupila na osmadvacet stupňů pod nulou. V městečku Roros, které leží jen o několik desítek kilometrů severněji, naměřili meteorologové dokonce - 41 stupňů.

S rekordními sněhovými srážkami se potýkají i některé části Spojených států. Ve Vermontu napadlo během sněhové bouře 84 centimetrů sněhu. Padl tak rekord z roku 1969, kdy sněhová pokrývka měřila 76 centimetrů. V Ohiu nasněžilo 60 centimetrů. Na mnoha místech zůstaly zavřené školy.

Řecké jaro

Zatímco je řada státu zavalena sněhem, Řekové zažívají extrémně teplou zimu. V Aténách, na ostrovech v Egejském moři a na Krétě se teploty pohybují mezi 15 a 23 stupni Celsia.

Řecký národní meteorologický úřad uvedl, že letošní zima je nejteplejší za několik desetiletí. Dokonce i v horských regionech ve vnitrozemí rtuť dosahuje k deseti stupňům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy