Británie vyplatí další odškodné pacientům kvůli skandálu s kontaminovanou krví

ČTK ČTK
21. 5. 2024 14:58
Britská vláda vyplatí další odškodné desítkám tisíc lidí, kteří se kvůli kontaminované krvi v letech 1970 až 1991 nakazili v britských nemocnicích virem HIV či žloutenkou. Podle britských médií to v úterý oznámil úřad premiéra Rishiho Sunaka. Každý člověk s nárokem na odškodnění může získat až 210 tisíc liber, tedy v přepočtu asi šest milionů korun, uvedl zástupce Sunakova úřadu John Glen.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

Bývalý soudce Brian Langstaff v pondělí zveřejnil zprávu z pětiletého vyšetřování aféry. Podle jeho závěrů se kvůli zanedbání bezpečnosti pacientů ze strany lékařů, krevních služeb i veřejných činitelů nakazilo ve zmíněném období na 30 tisíc lidí. Každý desátý zemřel. Několik vlád i britský zdravotnický systém NHS se skandál snažily ututlat, uvádí zpráva. Premiér Sunak den jejího zveřejnění označil za den hanby pro britský stát.

"Vláda provede další prozatímní platby ještě před vytvořením celkového mechanismu," řekl médiím Glen. Kabinet již předloni schválil první provizorní platby ve výši 100 tisíc liber, nyní půjde o 210 tisíc.

Žádat o odškodnění budou moci jak přímo nakažení lidé, tak partneři či příbuzní zemřelých. Podle odhadů listu The Guardian by se odškodné pro oběti a pozůstalé mohlo vyšplhat na deset miliard liber.

Infikovaná krev se během více než 20 let dostala k několika desítkám tisíc pacientů, především při transfuzích a péči o pacienty s vzácným onemocněním krve - hemofilií. Kolem tří tisíc z nich přišlo kvůli kontaminované krvi o život a další kvůli ní patrně ještě zemřou. Mezi nakaženými HIV bylo i na 380 dětí s poruchami srážlivosti.

Vyšetřování odhalilo řadu pochybení. Zdravotníci a úřady podle zprávy pacienty vystavili "nepřijatelnému riziku" například tím, že dováželi krev ze zahraničí, a to včetně Spojených států, kde ji za peníze darovali i vězni či drogově závislí. Krev, jejíž část pocházela také od britských vězňů, navíc nebyla po určitou dobu podrobena testování, které by mohlo snížit riziko hepatitidy, nebo tepelně ošetřena, aby se zajistilo zničení HIV.

 

Právě se děje

Další zprávy