Británie požádá Rusko o vydání dvou mužů podezřelých z útoku na Skripala

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 8. 2018 20:22
Moskva jakoukoli účast na atentátu spáchaném jedem novičok popírá. Ruská ambasáda v Londýně označila zprávu o žádosti za "neověřený výmysl".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Británie chce požádat Rusko o vydání dvou mužů podezřelých z útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru, z něhož Londýn obviňuje Moskvu. S odvoláním na vládní zdroje to v pondělí napsal list The Guardian. Prokuratura již žádost sepsala a čeká se na její formální podání, upřesnil deník. Rusko jakoukoli účast na atentátu spáchaném jedem novičok popírá. Ruská ambasáda v Londýně podle agentury TASS označila zprávu o žádosti za "neověřený výmysl".

Britská média již v polovině července uvedla, že policie identifikovala osoby podezřelé z útoku spáchaného v březnu v anglickém Salisbury. Úřady však tehdy odmítly potvrdit informace o tom, že jde o Rusy.

Podle pondělní zprávy britského deníku na případu pracovaly stovky policistů a agentů tajných služeb, kteří podrobně zmapovali pohyb zmíněné dvojice od příjezdu do chvíle, kdy zemi opustili. Média již dříve spekulovala o tom, že dvojice ruských agentů přiletěla do Británie krátce před útokem a bezprostředně po něm zemi opustila.

Skripal byl ruským tajným agentem, který ovšem vyzrazoval informace britské zpravodajské službě MI6. Do Británie se dostal v roce 2010 po výměně zadržených agentů. Z březnového útoku se on i jeho dcera zotavili.

Prezident Vladimir Putin ruskou odpovědnost za útoky opakovaně odmítl a incident vyvolal diplomatickou roztržku spojenou s masivním vyhošťováním diplomatů.

"Vůbec nevěříme takovýmto neověřeným výmyslům, které píší média," reagovala na zprávu ruská ambasáda v Londýně. Britské ministerstvo vnitra i prokuratura se k informacím deníku odmítly vyjádřit.

Podle agentury Reuters je pravděpodobné, že případnou žádost Moskva zamítne. Rusko nevydává své občany do jiných zemí. Británie učinila podobnou zkušenost již v souvislosti s vraždou jiného bývalého agenta Alexandra Litviněnka z roku 2006, kdy Moskva odmítla vydat lidi podezírané britskými úřady.

Novičokem, který vyvinul bývalý Sovětský svaz, se v červnu otrávili další dva lidé jen několik kilometrů od domu Skripalových. Zatímco žena v nemocnici zemřela, její partner se zotavil. Později vypověděl, že byl jed v lahvičce, která vypadala jako parfém. Policie událost stále vyšetřuje.

Lék neexistuje. Ruský vědec promluvil o smrtonosné látce Novičok

Lék neexistuje. Ruský vědec promluvil o smrtonosné látce Novičok | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy