Británie i USA podporují kandidaturu nizozemského premiéra Rutteho do čela NATO

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 2. 2024 14:35
Británie i USA podporují kandidaturu nizozemského premiéra Rutteho do čela NATO

Britská vláda podporuje kandidaturu dosluhujícího nizozemského premiéra Marka Rutteho na pozici šéfa Severoatlantické aliance. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedlo britské ministerstvo zahraničí. Bruselský server Politico ve středu napsal, že Rutte už si zajistil podporu dvou třetin členských států NATO, včetně Bílého domu. Ten však zatím svou podporu nevyjádřil nahlas, Politico cituje nejmenovaného amerického činitele. Současný generální tajemník bloku Jens Stoltenberg ve funkci skončí v říjnu.

"Rutte je v alianci velmi respektovaný, má reference v oblasti obrany a bezpečnosti a zajistí, aby aliance zůstala silná a připravená zabezpečit obranu a odstrašit nepřítele," řekl agentuře AFP zdroj z britské vlády.

Politico soudí, že Bidenova přízeň pravděpodobně zajistí Ruttemu podporu dalších členů NATO po měsících, kdy se jméno nizozemského premiéra objevovalo po boku dalších evropských lídrů, kteří by se postu generálního tajemníka mohli ujmout.

Po sérii jednání má sedmapadesátiletý Rutte podle Politico nyní podporu více než 20 z celkem 31 členů NATO. O šéfovi aliance se rozhoduje jednomyslně a Rutte tedy potřebuje získat i hlasy zbývajících zhruba deseti zemí. Výhrady k jeho postojům mají Turecko, Maďarsko a nejasný je názor pobaltských států, tvrdí Politico. Podle bruselských zdrojů diskuse není uzavřená, ale nizozemský politik má poměrně silnou pozici.

 

Právě se děje

Další zprávy