Brexit byl začátek konce EU, odejdou další, prorokuje budoucí velvyslanec USA při Evropské unii

ČTK ČTK
3. 2. 2017 20:30
Odchod Velké Británie je jen prvním krokem na cestě k ropadu Evropské unie, myslí si budoucí velvyslanec Spojených států při Evropské unii Ted Malloch. "Když se díváte na Evropu, můžete před slovo 'exit' přidávat skoro libovolná dvě písmena," uvedl Malloch s odkazem na slovo Brexit, které se stalo synonymem pro odchod Spojeného království z EU. Proti tomu, aby Malloch zastával tak významný post, se už ve čtvrtek postavil Evropský parlament. Důvodem jejich odporu byly právě Mallochovy nepřátelské postoje vůči evropskému projektu.
Premiérka Theresa Mayová
Premiérka Theresa Mayová | Foto: Reuters

Berlín - Odchod Británie je jen prvním krokem na cestě k rozpadu Evropské unie. V rozhovoru poskytnutém německému týdeníku Der Spiegel to uvedl možný budoucí velvyslanec Spojených států při Evropské unii Ted Malloch. Už dříve řekl, že by si jako investiční bankéř vsadil na zánik společné evropské měny.

"Když se díváte na Evropu, můžete před slovo 'exit' přidávat skoro libovolná dvě písmena," uvedl Malloch s odkazem na slovo Brexit, které se stalo synonymem pro odchod Spojeného království z EU. V minulosti se v médiích objevila například i slova grexit označující odchod Řecka, frexit pro odchod Francie či czexit pro odchod Česka z unie.

"Z pohledu USA je často lepší spolupracovat dvoustranně s jednotlivými státy EU," uvedl v rozhovoru Malloch s tím, že je pak Washington ve výhodě.

Časopisu Der Spiegel také zopakoval své dřívější vyjádření, že by si jako investiční bankéř vsadil proti euru, které označil za "vadný experiment".

Prezident Donald Trump sice Mallocha ještě oficiálně nenavrhl jako budoucího velvyslance USA při EU, v rozhovoru, jehož část v pátek německý časopis zveřejnil, ale Malloch uvedl, že je to téměř jisté.

Proti tomu, aby Malloch zastával tak významný post, se už ve čtvrtek postavil Evropský parlament. Předsedové tří nejsilnějších parlamentních frakcí - lidovců, socialistů a liberálů - poslali dopis předsedovi Evropské komise Jeanovi-Claudeovi Junckerovi a předsedovi Evropské rady Donaldovi Tuskovi a vyzvali je, aby Mallochovi neudělovali akreditaci, pokud ho Trump skutečně navrhne. Důvodem jejich odporu byly právě Mallochovy nepřátelské postoje vůči evropskému projektu.

Potvrdilo to suverenitu parlamentu, bude mít o Brexitu poslední slovo, bude o tom finálně rozhodovat, nikoliv vláda. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy