Bosenský Mostar za války a dnes. Místo trosek stánky pro turisty

Bosenský Mostar za války a dnes. Místo trosek stánky pro turisty
Visutý most, který nahradil bývalý kamenný most přes řeku Neretva v Mostaru (foto z 23. února 1998) a obnovený kamenný most na snímku z 2. června 2011.
13. září 1998 ještě visutý most nad Neretvou sloužil, dnes už neexistuje.
Ulice v centru Mostaru 6. března 1994 a stejná ulice 3. června 2011.
Mostar v průběhu války, 7. dubna 1994, a stejné místo dnes, 3. června 2011.
Foto: Reuters
Reuters Reuters
11. 6. 2011 11:48

Jihobosenský Mostar byl za války při ostřelování v roce 1992 téměř srovnán se zemí. Symbolem zmaru a rozdělení země se tu stal Starý most přes řeku Neretvu. Památka z 16. století, zapsaná na seznamu UNESCO, byla zničena 9. listopadu 1993. Podívejte se, jak město vypadalo za války a krátce po ní, a jak vypadají stejná místa dnes.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy