Bosenský Mostar za války a dnes. Místo trosek stánky pro turisty

Bosenský Mostar za války a dnes. Místo trosek stánky pro turisty
Visutý most, který nahradil bývalý kamenný most přes řeku Neretva v Mostaru (foto z 23. února 1998) a obnovený kamenný most na snímku z 2. června 2011.
13. září 1998 ještě visutý most nad Neretvou sloužil, dnes už neexistuje.
Ulice v centru Mostaru 6. března 1994 a stejná ulice 3. června 2011.
Mostar v průběhu války, 7. dubna 1994, a stejné místo dnes, 3. června 2011.
Foto: Reuters
Reuters Reuters
11. 6. 2011 11:48

Jihobosenský Mostar byl za války při ostřelování v roce 1992 téměř srovnán se zemí. Symbolem zmaru a rozdělení země se tu stal Starý most přes řeku Neretvu. Památka z 16. století, zapsaná na seznamu UNESCO, byla zničena 9. listopadu 1993. Podívejte se, jak město vypadalo za války a krátce po ní, a jak vypadají stejná místa dnes.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,1 procenta, nejvíc od září

Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu víc než v březnu a nejvíc od loňského září. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta.

Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.

Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo. Podle ekonomů poroste inflace i v květnu, a to i kvůli otevření všech obchodů po několikaměsíční pauze způsobené epidemií koronaviru.

před 44 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy