reklama
 
 

Bleskové záplavy v Jordánsku si vyžádaly už 11 mrtvých, z Petry evakuovali turisty

Aktualizováno 10. 11. 2018 15:41
Bleskové záplavy v Jordánsku si v pátek vyžádaly 11 lidských životů. Původní bilanci čtyř obětí upřesnil v jordánské televizi mluvčí civilní obrany Ijád Amrú. Mezi oběťmi je podle něj jeden záchranář.

Kvůli záplavám způsobeným prudkým deštěm muselo být do bezpečných lokalit evakuováno asi 3700 turistů, kteří přijeli navštívit skalní město Petra. Na jihu země v přístavním městě Akaba byl kvůli špatnému počasí vyhlášen výjimečný stav. V regionu jižně od metropole Ammánu musela být podle vládní mluvčí uzavřena v obou směrech pouštní dálnice vedoucí na jih.

Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří postihly záplavy zřejmě i návštěvníky z Česka.

V nynějším období Češi podle Papeže do ciziny vyrážejí na poznávací zájezdy a Jordánsko je jednou ze zemí, kam jich míří hodně. "Díky tomu, že se v této době zlevnily letenky, je tam i spousta individuálních cestujících," podotkl. Českému ministerstvu zahraničí se ale zatím nikdo z českých turistů neozval, že by měl problémy, uvedla mluvčí úřadu Michaela Lagronová.

Ministerstvo školství nařídilo uzavření všech škol v království. Kromě záchranářů byli k záchraně obyvatel uvězněných přívaly vod a ke hledání pohřešovaných osob vyslány i armádní vrtulníky a obrněné vozy, oznámila jordánská televize. Na záběrech, které zveřejnila, je vidět, že v některých lokalitách regionu Petra a pouštní oblasti Vádí Músá vystoupila voda do výšky tří až čtyř metrů.

Před dvěma týdny při záplavách v blízkosti Mrtvého moře v Jordánsku přišlo o život 21 lidí, včetně žáků na školním výletě. Po neštěstí rezignovali ministr školství a ministryně turismu.

autor: ČTK | 10. 11. 2018 10:50

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama