V zahraničí tvrdě dřeli, doma stavějí

V zahraničí tvrdě dřeli, doma stavějí
Ne všichni se ale se životem v dřevěných chatrčích v osadě za městem spokojí. Zdá se, že představu o nepřizpůsobivých Romech bourá například jedna východoslovenská obec.
V Pavlovcích nad Uhom žije početná skupina Romů zcela jiným stylem. Takhle vypadají jejich domy několik let poté, co se otevřel zahraniční pracovní trh a jejich majitelé jezdí vydělávat do Velké Británie.
Podle starostky obce jsou místní Romové jedni z nejpracovitějších lidí, které kdy potkala. Vesnice se pyšní oceněním za příkladné soužití.
Většina je totiž převážnou část roku (nebo i několik let) za kanálem La Manche. Na Slovensko se vracejí jen na pár týdnů v roce, aby si zde vystavěli sídlo.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
18. 7. 2012 13:30

Ve východoslovenské vesnici Pavlovce nad Uhom jsou Romové elitou. Nablýskané domy si postavili z peněz, které vydělali ve Velké Británii. Přestože existují i důkazy o tom, jak někteří Romové za mořem ohýbají sociální systém, v Pavlovcích jsou na své poctivé pracanty hrdí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy