Washington - Americký tlak na Al-Káidu v Pákistánu přináší ovoce a teroristickou organizaci oslabuje, stále je to ale málo na její úplné vykořenění.
Zhruba s tímto poselstvím vystoupil na čtvrtečním zasedání Atlantické rady ve Washingtonu ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Michael Hayden.
Uvedl rovněž, že Usáma bin Ládin, skrývající se kdesi v horách na afghánsko-pákistánském pomezí, je izolován od okolního světa a na chod a akce Al-Káidy má minimální vliv. Soustředí se údajně hlavně na své vlastní přežití.
Přesto podle Haydena organizace zůstává pro Spojené státy hrozbou číslo jedna. Pákistán ale podle něj spolupracuje s USA více, než se na první pohled může zdát.
"Mezi námi a Pákistánci je mnohem větší shoda, než se možná někteří lidé domnívají," uvedl Hayden.
Podotkl, že šéf pákistánské zpravodajské služby ISI, generálplukovník Ahmad Paša, v říjnu jednal s představiteli CIA o společném postupu proti Talibanu a Al-Káidě na afghánsko-pákistánské hranici.
A to přesto, že pákistánská vláda oficiálně protestuje proti občasnému americkému raketovému ostřelování některých cílů na svém území.
Jeden takový úder se odehrál právě dnes ráno. Raketa odpálená z amerického bezpilotního letounu zabila dvanáct lidí v oblasti, kde působí ozbrojenci Talibanu.
"Řada vlivných osob v hierarchii Al-Káidy za poslední rok zemřela. Buď násilně a nebo kvůli onemocnění," řekl bez bližších podrobností Hayden.
Dodal, že dopadení Bin Ládina stále patří mezi nejvyšší priority CIA. Na otázku, zda by eliminace vůdce vážně zasáhla Al-Káidu a snížila riziko jejích útoků, ředitel CIA jen poznamenal, že to je těžké předpovědět.
Za oblasti, kde vliv Al-Káidy a lidí ovlivněných její ideologií stoupá, označil severní Afriku (zejména Alžírsko), Jemen a Somálsko. Naopak těžké rány prý organizace utrpěla v Saúdské Arábii, Iráku a v jihovýchodní Asii.