Biden si volno u moře dlouho neužil. Akutně řeší hrozící konflikt Íránu a Izraele

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 4. 2024 22:03
Americký prezident Joe Biden se z návštěvy přímořské rezidence vrací do Washingtonu dříve, než původně plánoval, aby s poradci probral vývoj na Blízkém východě. V sobotu o tom informoval Bílý dům poté, co zesílilo napětí mezí Izraelem a Íránem kvůli útoku na íránský konzulát v Damašku.
Prezident Joe Biden 13. dubna 2024.
Prezident Joe Biden 13. dubna 2024. | Foto: Reuters

Bidenův úřad zároveň odsoudil postup íránských revolučních gard, které se přihlásily k zadržení obchodní lodě napojené na Izrael v Ománském zálivu.

Do Bílého domu se prezident podle oficiálního prohlášení vrátí během sobotního odpoledne (večer SELČ). Zkrátil tak návštěvu svého sídla ve městě Rehoboth Beach na pobřeží Atlantického oceánu, kde často tráví víkendy. Komuniké bez dalších podrobností uvádí, že ho čeká diskuse "s týmem pro národní bezpečnost o událostech na Blízkém východě".

Obavy kvůli útoku na Izrael

Krok pravděpodobně souvisí s obavami z íránského útoku na Izrael, kterému Teherán připisuje nedávné bombardování konzulátu v Damašku. Při útoku zemřelo několik představitelů íránských revolučních gard. Izrael se k útoku nepřihlásil, předpokládá se ale, že je za něj zodpovědný.

Izrael se nyní připravuje na odvetný útok, který by mohl konflikt mezi dlouhodobě znepřátelenými zeměmi dál eskalovat. Biden v pátek uvedl, že reakci očekává "dříve, spíš než později". Deník The Wall Street Journal napsal, že Izraelci se připravovali na íránský úder během víkendu.

Podle informací izraelské televize Channel 12 se izraelské bezpečnostní složky stále domnívají, že Írán se pokusí zasáhnout vojenské cíle. Izraelská armáda nicméně oznámila, že se po celé zemi zakazují veškeré "vzdělávací aktivity" a shromáždění s účastí přesahující 1000 lidí. Opatření začnou platit v noci na neděli, což je v Izraeli první den pracovního týdne.

Mluvčí ozbrojených sil Daniel Hagari řekl, že armáda je v plné pohotovosti a má ve vzduchu desítky bojových letadel. "V posledních dnech jsme posílili jak naše ofenzivní, tak defenzivní síly, a jsme odhodlaní veškerými způsoby ochránit občany Izraele," uvedl zase ministr obrany Joav Galant.

Washington v tomto směru slibuje Izraeli podporu a podle WSJ Američané přemístili své lodě v regionu tak, aby mohly chránit izraelské i americké jednotky. Americký ministr obrany Lloyd Austin v sobotu mluvil se svým izraelským protějškem Joavem Galantem, přičemž podle Pentagonu znovu ujišťoval o americké podpoře v případě útoku Teheránu nebo jeho spojenců.

Irán zadržel loď izraelského miliardáře

Íránské revoluční gardy mezitím ve vodách u Spojených arabských emirátů poblíž Hormuzského průlivu zadržely obchodní loď MSC Aries patřící společnosti, kterou zčásti vlastní izraelský miliardář Ejal Ofer. Útočníci se na loď spustili z vrtulníku, podle MSC bylo na palubě 25 členů posádky.

"Silně odsuzujeme íránské zadržení MSC Aries v mezinárodních vodách," reagovala mluvčí Bílého domu Adrienne Watsonová. "Vyzýváme Írán, aby plavidlo a jeho mezinárodní posádku ihned propustil," pokračuje prohlášení publikované na sociální síti X.

 

Právě se děje

Další zprávy