"Bez železa to už nezvládneme." Ukrajinci drží frontovou linii z posledních sil

Reuters Michaela Prešinská Reuters, Michaela Prešinská
8. 3. 2024 14:35
Ukrajinští vojáci nedaleko Bachmut upozorňují na blížící se krizový moment. Nedostatek munice i podpory ze strany západních spojenců zcela znemožňuje zahájit protiofenzivu a armáda se tak může proti útokům ruského agresora pouze pasivně bránit. Nedávno se Ukrajinci navíc museli stáhnout ze dvou dalších vesnic nedaleko Avdijivky, kterou invazní vojska dobyla v únoru.
Video: Reuters

Mezitím, co samohybná děla ukrajinské armády pálí na nepřátelské pozice, jeden z vojáků přibližuje reportérům z agentury Reuters krizovou situaci, ve které se bojovníci okupované země aktuálně nachází. "Rusové zvýšili aktivitu ve všech směrech, inspirací jim zjevně byly jejich nedávné bojové úspěchy. Navzdory tomu se snažíme držet frontovou linii. Bez zbraní a letectva nám ale zbývá pouze možnost pasivně se bránit a dříve nebo později nebude čím," přiznává voják Mykhailo.  

Ukrajinská armáda i samotný prezident okupované země Volodymyr Zelenskyj opakovaně uvedli, že jednotkám chybí vybavení a munice potřebné k odražení ruských útoků. "Pouze s lidskou silou nebudeme schopni nepřítele zadržet, potřebujeme železo. Čím více železa, tím více střel vypálíme. Obrana pak bude účinnější. A my přejdeme k protiofenzivě," dodává Mykhailo. 

Situace na východní frontě je stále komplikovaná, uvedl minulý čtvrtek šéf ukrajinské armády Oleksandr Syrskij. Ukrajincům se podařilo vytlačit ruské jednotky z vesnice Orlivka západně od Avdijivky, kterou Rusové dobyli v únoru.

Orlivka se nachází zhruba čtyři kilometry severozápadně od vesnice Lastočkyne, kterou nedávno agresor už obsadil.

Moskva podle ukrajinských úřadů tlačí i na několik dalších oblastí podél frontové linie. Ukrajinská armáda tento týden uvedla, že se stáhla z dalších dvou vesnic poblíž Avdijivky. 

Další důkaz, že Čína o své roli v ruské agresi lže. Ukrajinci se jim nepřímo vysmáli (video s článkem zde)

Rusové se valí na Ukrajince. Útočí na "golfových vozítkách" Desertcross 1000-3, ukázali obránci. | Video: Aktuálně.cz/Telegram/60. samostatná mechanizovaná brigáda, Aktuálně.cz/X/Alexander Kovalenko
 

Právě se děje

Další zprávy