Vrah Dutroux smí na vyšetření. Možnost, že by ho propustili, Belgii znepokojuje

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 10. 2019 23:11
Belgická prokuratura odsouhlasila žádost advokátů odsouzeného pedofilního vraha Marka Dutrouxe, kteří jej chtějí nechat projít psychiatrickým vyšetřením, což je podmínka pro jeho případné podmínečné propuštění. Dutroux byl roce 2004 odsouzen na doživotí za únos, mučení a znásilnění šesti dívek a za smrt čtyř z nich. Možnost, že by se Dutroux mohl dostat na svobodu, znepokojuje belgickou veřejnost.
Belgický pedofilní vrah Marc Dutroux u soudu v roce 2013.
Belgický pedofilní vrah Marc Dutroux u soudu v roce 2013. | Foto: Reuters

Při zvláštním zasedání soudu ve věznici Nivelles, kde si Dutroux odpykává trest, prokurátoři odsouhlasili žádost o psychiatrické vyšetření, uvedl podle agentury AFP mluvčí státního zastupitelství Willemien Baert.

Soud své stanovisko oficiálně zveřejní 28. října. Proti verdiktu, k němuž musí soudní senát složený z pěti soudců dojít jednomyslně, se není možné odvolat.

Nový psychiatrický posudek je nutný k tomu, aby Dutrouxův advokát Bruno Dayez, který jeho případ převzal v roce 2016, mohl požádat o podmínečné propuštění. Experti budou muset posoudit, zda u pedofilního vraha existuje nebezpečí recidivy, což je jedno z klíčových kritérií pro rozhodování soudu.

Psychiatři Dutrouxe vyšetřili naposledy před 15 lety během soudního přelíčení a došli tehdy k závěru, že se jedná o psychopatickou osobnost a narcistu se sklony k perverzi.

Odsouzenci na doživotí bývají v Belgii zpravidla propouštěni po 30 letech. Podle Dayeze by další prodlužování trestu nebylo správné, protože podle něj si nikdo nezaslouží "shnít za mřížemi". Rodiny obětí jsou ale opačného názoru.

Právník Georges-Henri Beauthier, který zastupuje otce jedné z mrtvých dívek a ženu, která Dutrouxovy útoky přežila, tvrdí, že soud měl při zvažování žádosti o vyšetření vyslechnout i argumenty protistrany. "Moje obava je následující: kdo bude vybírat ty znalce? A co přesně budou zkoumat?" řekl právník AFP.

Soud již v roce 2013 odmítl Dutrouxovu žádost o propuštění do domácího vězení. Podle něj hrozilo, že by znovu páchal zločiny.

Spolu s Dutrouxem, kterého většina Belgičanů považuje za nejhrůznějšího zločince, který kdy v jejich zemi žil, byli odsouzeni i další spolupachatelé. Dutrouxově bývalé manželce Michelle Martinové soud vyměřil 30 let a dalšímu komplici Michelu Lelievrovi 25 let. Oba již byli podmínečně propuštěni.

Dutroux byl dopaden v roce 1996 a porota jej v červnu 2004 shledala vinným z toho, že v letech 1995 až 1996 unesl, věznil a sexuálně zneužíval šest dívek. Čtyři z nich týrání nepřežily - dvě osmileté dívenky zemřely hladem a žízní během Dutrouxova přechodného uvěznění a dvě dospívající dívky jejich únosce zavraždil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 1 hodinou

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy