Bavorsko se bouří proti Stoiberovi

Anna Zvoníčková
3. 11. 2005 15:44
Mnichov - Bavorský premiér čelí nejvážnější krizi své politické kariéry

Ještě letos v září platil za absolutního a nikým nezpochybnitelného "bavorského krále". Dvanáct let v Bavorsku suverénně vítězil na všech frontách. Teď se však nad Edmundem Stoiberem (Křesťanskosociální unie, CSU) začínají stahovat politická mračna. Ke kritikům zvenčí se přidává stále více jeho, kdysi tak oddaných, stranických kolegů.

Stoiber, kterého si většina Čechů spojuje hlavně s odsunutými sudetskými Němci, CSU rozzlobil tím, jak se choval během vyjednávání o nové německé vládě. Bavorský ministerský předseda totiž nejprve ohlásil, že převezme post ministra hospodářství, v úterý si to však rozmyslel.

Jako pro Bavory ne zcela pochopitelný důvod uvedl rezignaci Franze Münteferinga na funkci předsedy SPD. Ten přitom ve vládním týmu designované kancléřky Angely Merkelové (CDU) podle všeho nakonec zůstane.

Vzpoura na cestě za papežem

O tom, že Stoiberův návrat do Mnichova nemusí dopadnout podle jeho představ, svědčí i zprávy z Říma, kde je bavorský premiér na služební cestě. Členové delegace CSU, která ho v Itálii doprovází, se do něj podle agentury DPA pustili už včera v letadle. Vytkli mu třeba to, že svým nesrozumitelným počínáním pobuřuje voliče.

"Spousta politiků tvrdí, že kanceláře CSU v Bavorsku zaplavily dopisy, faxy a e-maily s rozzuřenými protesty proti Stoiberovi," uvedl deník Die Welt.

"Situace je skutečně příšerná," přiznal poslanec Sebastian Freiherr von Rotenhan. "V CSU jsem už třicet let. Ale takovou hromadu trosek jsem ještě nezažil."

Soumrak bavorského krále? V CSU se schyluje ke vzpouře, stále více politiků kritizuje šéfa strany Edmunda Stoibera.
Soumrak bavorského krále? V CSU se schyluje ke vzpouře, stále více politiků kritizuje šéfa strany Edmunda Stoibera. | Foto: Aktuálně.cz

Fakt, že se ve Stoiberově straně schyluje ke vzpouře proti dlouholetému vůdci, potvrzuje i dnešní zpráva, kterou zveřejnil týdeník Der Spiegel. Někdejší ministr spravedlnosti Bavorska Alfred Sautner si podle ní nechává vypracovat posudek, na jehož základě by bylo možné bavorského krále svrhnout. Princip je jednoduchý: s pomocí referenda omezit jeho funkční období.

Česká karta

Jediným politikem CSU, který se otevřeně postavil za Edmunda Stoibera, je poslanec Evropského parlamentu a šéf sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernd Posselt. Stoiber podle něj udělal dobře, že se z pochybné velké koalice stáhl. Bavorskému ministerskému předsedovi tak de facto oplatil laskavost a pomoc, kterou Stoiber už léta poskytuje sudetským Němcům.

"Náš nejlepší muž patří na kapitánský můstek fregaty Bavorsko, ne na mezipalubí jakéhosi nemocného parníku," řekl Posselt doslova.

 

Na českou kartu ale v bavorském politickém pokeru spoléhá i sám Stoiber. Aby uklidnil rozjitřenou atmosféru ve vlastních řadách, vzpomněl si v Itálii na téma, v němž se CSU zaručeně shodne: na "nespravedlivé" rozdělování peněz z evropských fondů.

"Italského ministra zahraničí Finiho jsem v našem rozhovoru upozornil na zvláštní problém, který v Bavorsku máme," cituje Stoibera internetový server Spiegel online. Bavoři jsou podle něj znevýhodněni tím, že hraničí s Českem. Zatímco Češi mají na peníze z EU nárok, srovnatelné bavorské podniky v pohraničí nikoliv. A to se prý musí změnit.


 

 

Právě se děje

Další zprávy