Bashir: Mojí jedinou zbraní je kázání

ČTK
14. 6. 2006 11:36
Jakarta/Praha - "Střet civilizací bude pokračovat až do konce, kdy zvítězí islám," tvrdí indonéský muslimský duchovní Abu Bakar Bashir, který byl dnes propuštěn z vězení.
Radikální muslimský duchovní Abu Bakar Bashir opouští věznici.
Radikální muslimský duchovní Abu Bakar Bashir opouští věznici. | Foto: Reuters

Tento vysoký hubený klerik, který si pěstuje image křehkého kazatele ryzího islámu, je zřejmě jedním z nejnebezpečnějších teroristických vůdců v jihovýchodní Asii. Indonéské justici se však stále nedaří najít důkazy pro to, že má na svědomí mnoho krvavých atentátů, včetně toho z října 2002 na Bali, při němž zahynulo 202 lidí, většinou cizinců.

Jedinou zbraní je kázání

Sedmašedesátiletý Bashir, který se nijak netají protiamerickým a protižidovským zaměřením a obdivuje teroristu Usámu bin Ládina, je považován za duchovního vůdce skupiny Jemaah Islamiyah (JI, islámská skupina), napojené na teroristickou síť Al-Káida. Bashir, který tvrdí, že jeho jedinou zbraní je kázání, popírá vazby na Al-Káidu i samou existenci hnutí JI.

Bashir byl pro podezření z vazby na teroristy zadržen v říjnu 2002, krátce po atentátu na ostrově Bali.
Bashir byl pro podezření z vazby na teroristy zadržen v říjnu 2002, krátce po atentátu na ostrově Bali. | Foto: Reuters

Bělovlasý duchovní Bashir je také přesvědčen, že za chudobu muslimů jsou odpovědní Američané, a vyzývá své přívržence k boji za prosazení islámských zákonů v Indonésii. Bashirův "opravdový" islám s uplatněním muslimského práva šaría vychází z puritánské vahhábovské tradice Saúdských Arabů. Toto hnutí je odnoží sunnitské větve islámu a k jeho stoupencům patří i vůdce
Al-Káidy Usáma bin Ládin.

Bashir byl pro podezření z vazby na teroristy zadržen v říjnu 2002, krátce po atentátu na ostrově Bali. Několik měsíců nato stanul v Jakartě před soudem kvůli sérii bombových útoků na křesťanské kostely, při nichž o Vánocích roku 2000 v Indonésii zemřelo 19 lidí. Údajně souhlasil i s dalšími atentáty a podílel se na tvorbě seznamu křesťanských kněží určených k fyzické likvidaci. Nakonec byl ale odsouzen jen za podíl na pokusu o svržení indonéské vlády ke čtyřem letům vězení. Tento rozsudek ale posléze odvolací soud zrušil a Bashir dostal 18 měsíců za porušení imigračních zákonů (konkrétně falšování dokumentů).

Dva a půl rokům vězení za zločinné spolčení

Z podíl na teroristických atentátech na Bali v roce 2002 byl odsouzen loni v březnu pouze ke dvěma a půl roku vězení, a to přesto, že mu podle soudu bylo "přesvědčivě a právně prokázáno, že se dopustil zločinného spiknutí, jehož cílem bylo vyvolat požár a usmrtit lidi." Ve stejném procesu byl Bashir zproštěn viny z plánování sebevražedného atentátu na hotel Marriott v Jakartě, který si v roce 2003 vyžádal 12 obětí.

Foto: Reuters

Abu Bakar Bashir se narodil 17. srpna 1938 na východní Jávě v rodině jemenského původu. V polovině 50. let se přidal k nezávislé studentské skupině usilující o založení modernistické islámské strany. V roce 1963 přesídlil do javánského města Solo (dnes Surakarta), kde se spřátelil s radikálním muslimem Abdullahem Sungkarem. K posílení islámu v sekularizované Indonésii založili o čtyři roky později na Jávě vlastní rozhlasovou stanici. Radikální názory začal hlásat začátkem 70. let, kdy se Sungkarem založili islámskou školu v Solu, která se později stala jádrem organizace JI. Bashir kázal o nastolení ryze islámského státu v jihovýchodní Asii, který by zahrnul Malajsii, Indonésii, Singapur, Brunej a filipínský ostrov Mindanao.

Utěk do Malajsie a verbování mudžáhidů

Růst islámského hnutí a nepokoje v zemi uspíšily tvrdý zásah tehdejšího prezidenta Suharta proti islámské opozici. V roce 1978 byli oba duchovní uvězněni a za úsilí založit islámský stát v roce 1982 odsouzeni k devíti letům vězení. Odvolání jim přineslo zmírnění trestu a propuštění. Poté Bashir a Sungkar uprchli v roce 1985 do Malajsie, kde mimo jiné verbovali exilové Indonésany do řad mudžáhidů pro boj v Afghánistánu.

Foto: Reuters

Po pádu Suharta v roce 1998 se Bashir vrátil do vlasti a po smrti Sungkara v roce 1999 se po něm zřejmě stal duchovním vůdcem Jemaah Islamiyah. Hnutí se zradikalizovalo a údajně navázalo kontakty se sítí Al-Káida a s mudžáhidy na Blízkém východě. Do útoků na USA v září 2001 měla Bashirova organizace na svědomí několik pogromů se stovkami obětí, jejichž terčem byly křesťanské kostely v ostrovní provincii Maluku (Moluky) a obchodní centra. V srpnu 2000 Bashir založil organizaci veteránů z Afghánistánu - Radu indonéských mudžáhidů (Majelis Mujahidin Indonesia).

 

Právě se děje

Další zprávy