Bagr, který svrhl Miloševiče, je na prodej

7. 10. 2007 0:05
Prodává ho sám hrdina revoluce: bagrista Džo
Foto: Limundo.com

Bělehrad - Každá revoluce má svoje symboly. V Portugalsku měli karafiáty, té české se říkalo sametová. A v Bělehradě? Tam se před sedmi lety stal symbolem pádu Miloševičova režimu bagr.

A právě stroj, který se 5. října 2000 proboural do budovy jugoslávské televize, poslední ideologické bašty spojenců Slobodana Miloševiče, je nyní na prodej.

Do internetové aukce na serveru limundo.com ho nabídl muž, který ho před sedmi lety sám řídil: Ljubisav Džokič, řečený bagrista Džo. Žlutý bagr značky International vyrobený v roce 1981 je k mání za vyvolávací cenu 90 tisíc eur.

Podle Džokiče je důvod prodeje legendárního stroje jasný: nesehnal totiž peníze na jeho repasování. Kromě toho nemůže pochopit, že se o symbol "říjnové revoluce" politici nedokázali postarat.

Někteří Srbové dodnes Miloševiče uctívají jako světce.
Někteří Srbové dodnes Miloševiče uctívají jako světce. | Foto: Reuters

Politici zapomněli

"Jedním z důvodů prodeje je i to, že ti, co se dostali k moci, na mě zapomněli," citovala agentura Beta svérázného bagristu. "Prodávám ho, abych vůbec přežil," dodal.

I když dnes stroj stojí na špalcích a je nepojízdný, jeho koupě se podle Džoa vyplatí. "Kupte si ho, je to bagr, který svrhl poslední komunistický režim v Evropě," nabádá jeho majitel.

Džokič na sebe v minulosti upozornil již víckrát. Před třemi lety držel hladovku za odstoupení vlády a vyhlásil výběrové řízení na rozprodej Srbska. Později zase prohlásil, že hodlá kandidovat na starostu Bělehradu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy