Babišova výjimečná schůzka. Premiér před přijetím v Bílém domě navštíví centrálu CIA

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 5. 3. 2019 12:52
Český premiér Andrej Babiš v úterý odlétá na třídenní návštěvu do Washingtonu, jejímž vrcholem bude čtvrteční přijetí u amerického prezidenta Donalda Trumpa v Bílém domě. Dalším klíčovým bodem jeho programu bude středeční návštěva centrály americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) v Langley ve Virginii.
Andrej Babiš před odletem do USA potvrdil informace Aktuálně.cz, že má naplánovanou schůzku i v centrále CIA. | Video: ČTK

Babiš podle zdrojů deníku Aktuálně.cz z Česka i USA bude jednat přímo s ředitelkou CIA Ginou Haspelovou. A podle současných i bývalých českých diplomatů to je zřejmě vůbec poprvé, kdy nejvyšší představitel České republiky - prezident nebo premiér - bude přijat v centrále této zpravodajské služby.

V oficiálním programu českého premiéra, jak ho v pondělí dostala média, tato schůzka není uvedena. Babiš informace redakce potvrdil na tiskové konferenci před odletem do Washingtonu. "Ano, ta návštěva (CIA) je v programu. Dostal jsem pozvání a víc k tomu nemám žádný komentář," konstatoval s tím, že za největší problém považuje mezinárodní terorismus. "V tomhle směru si myslím, že všechny velmoci, a hlavě ty, které sedí v Radě bezpečnosti OSN, by měly spolupracovat," dodal Babiš.

Záznam tiskové konference premiéra Babiše před odletem do USA, kde se sejde s Trumpem. | Video: ČTK

Podle bývalého českého zpravodajce, který byl ve svém pracovním zařazení se CIA v pravidelném kontaktu, americká zpravodajská služba obdobná politická setkání nezveřejňuje.

"Určitě je neříkají nahlas. Už samotný fakt, že premiér Babiš bude přijat v Langley, je velmi nadstandardní, řekl bych spíše výjimečná věc," prohlásil zdroj redakce.

Bez uvedení jména konání schůzky už dříve potvrdilo několik jiných zdrojů a svědčí o tom i velká časová mezera v Babišově středečním programu, kdy na celé odpoledne nemá nic "oficiálně" naplánováno.

"Je to velké, symbolické vyjádření důvěry českým tajným službám. Jako by tím Američané říkali, je tady něco, co dobře funguje, děkujeme," říká o návštěvě českého premiéra v centrála CIA bývalý český zpravodajec.

Kauza Huawei

Zcela konkrétně pak americkou stranu mohou zajímat informace českých služeb o bezpečnostních rizicích spojených s technologiemi čínské firmy Huawei, před kterými v prosinci varoval český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Podle Alexandra Vondry, bývalého českého velvyslance v USA v letech 1997 až 2001, jde dokonce o klíčový důvod, proč se Andrej Babiš podívá do centrály CIA v Langley.

"Kybernetická bezpečnost je jedním z hlavních témat celé Babišovy cesty do Washingtonu i jeho přijetí u Trumpa, přičemž kybernetická bezpečnost, to je nyní v podstatě krycí jméno pro Huawei," komentoval Vondra premiérovu cestu do USA.

Kybernetickou bezpečnost jako jedno hlavních témat do Babišova jednání v Bílém domě ostatně zmiňují i veřejná prohlášení obou stran. Kauza Huawei byla už na programu nedávné schůzky českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka s jeho americkým kolegou Mikem Pompeem ve Washingtonu.

Babišovo hvězdné přijetí

Bývalý diplomat Petr Kolář, který působil jako český velvyslanec ve Washingtonu v letech 2005 až 2010, říká, že Babišova návštěva v centrále CIA jen potvrzuje, že americká strana si na jeho přijetí ve Washingtonu dává hodně záležet.

"Za dobu, co se zabývám česko-americkými vztahy, se nepamatuji na tak hvězdné přijetí českého politika v Bílém domě," říká Kolář ke složení americké delegace, která bude jednat s premiérem Babišem.

Po asi dvacetiminutovém osobním jednání "jeden na jednoho" s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Oválné pracovně pak spolu ve čtvrtek v Bílém domě na dalších padesát minut za pracovní stůl zasednou širší delegace obou stran.

"A za Bílý dům tam bude vedle Trumpa viceprezident Mike Pence, ministr zahraničí Mike Pompeo, ministr energetiky Rick Perry, poradce pro národní bezpečnost John Bolton. A myslím, že i šéf prezidentova kabinetu Mick Mulvaney. A to je skutečně mimořádné," říká Petr Kolář.

Podle něj je zřejmé, že Američané si po letech uvědomili "důležitost regionu střední Evropy". To ukázala i nedávná návštěva ministra Petříčka ve Washingtonu či ještě těsně před tím cesta ministra Pompea po třech zemích Visegrádu.

"Myslím, že si uvědomili, že musejí do našeho regionu investovat, obnovit a posílit zájem. Nejen slovně, ale že to musí být vidět," říká Petr Kolář. Babišovu návštěvu u šéfky CIA Giny Haspelové v Langley pak navíc považuje za "jasnou podporu českým tajným službám ve chvíli, kde je zde v Česku někteří politici, například Miloš Zeman, zpochybňují".

Petr Kolář i Alexander Vondra potvrdili, že za jejich působení v roli velvyslance v USA v centrále CIA v Langley český prezident ani premiér nebyli. Ústředí americké tajné služby nenavštívil ani Petr Nečas, který jako zatím poslední český premiér navštívil Washington v říjnu 2011.

Pokud nějaká jiná schůzka nezůstala dodnes v úplném utajení, bude Andrej Babiš první český vrcholný politik, který Langley navštíví.  

"O těchto návštěvách se jinak opravdu veřejně moc nemluví. Nevím ani, zda se kdy psalo o tom, že Václav Havel přijal na Hradě tehdejšího šéfa CIA (v listopadu 1990, pozn. red.) Billa Webstera," upozorňuje Alexander Vondra.

Američané přitom podle něj tenkrát z Prahy neodjeli s prázdnou. "Byli šťastní, protože jsme jim předali sovětské komunikační zařízení," dodává Vondra, že po předchozím režimu Gustava Husáka na Hradě zbyly pro CIA velmi zajímavé věci.

Video: Babiš jede k Trumpovi. Američané oživují svůj zájem o střední Evropu

Američané se vracejí do střední Evropy. Chtějí tu jen prodat zbraně, nebo něco víc? | Video: Hospodářské noviny, Paradigm Institut, Visegrad Insight, CEID
 

Právě se děje

Aktualizováno před 52 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy